16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

13 yıl önce İsrail füzelerinin hedefi olan şehit şeyh Ahmed Yasin unutulmadı

HAMAS’ın kurucularından direniş önderi Şeyh Ahmed Yasin, Siyonistlerce şehit edilmesinin 13. yılı münasebetiyle Gazze’deki evinde dualarla anıldı.
13 yıl önce İsrail füzelerinin hedefi olan şehit şeyh Ahmed Yasin unutulmadı
Hamas’ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin’in 13. ölüm yıl dönümü münasebetiyle Gazze’deki evine gerçekleştirdiği anma ziyaretinde konuşan Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, “Direniş, halkımızın özgürlük arayışlarını gerçekleştirecek stratejik seçeneğimizdir. (Hamas’ın askeri kanadı) İzzeddin el-Kassam Tugaylarının güçlenmesi, Filistin toprakları yeniden bizim oluncaya kadar devam edecek. Kırılmaz bir güç olan direniş, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında zaferini belgeledi” dedi.

Hamas’ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin, 22 Mart 2004’te sabah namazından çıkışta Siyonist İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısıyla şehit olmuş, Hamas’ın kurucularından Abdulaziz er-Rantisi de aynı yıl 17 Nisan’da yine bir hava saldırısı sonucu şehit edilmişti.


Filistin Davası ve Şeyh Ahmed Yasin

Filistin-Aşkalon doğumlu Şeyh Ahmet Yasin, 1948'de İsrail'in kurulmasıyla patlak veren isyanın içinde Gazze Şeridi'ndeki Filistin mülteci kamplarında büyüdü. Ahmet Yasin’in ne zaman doğduğu tam olarak bilinmiyor. Babası öldüğünde henüz dört yaşındaydı. Ağabeyi Şihde ile birlikte 1947’de Araplar ve Yahudiler arasında çıkan savaşla birlikte Gazze’yi terk ettiler ve daha sonra bir toplama kampına dönüşecek olan Şati’ye göç ettiler. On bir yaşındaki Yasin, yakınlardaki bir yerel okula gitmeye başladı. Yasin, 1952 yılında deniz kıyısına gittiği bir gün geçirdiği ciddî bir kaza sonucu felç oldu. Yapılan tedavilere rağmen felci düzelmedi ve koltuk değnekleriyle yaşamak mecburiyetinde kaldı. Buna rağmen öğretmen olana dek eğitimine devam etti, aynı zamanda Gazze’deki camilerde hatiplik yaptı.

Filistin İçin Mücadelesi

1967’deki savaştan sonra gizlice Gazze’deki İslâmcı eylemcilerle çalışmalarına devam eden Yasin, ilk defa 1984 yılında silah bulundurmaktan ve bunları işgalci güçlere karşı kullanmaktan yakalandı. Bu yüzden İsrail mahkemelerince 13 yıl hapse mahkûm oldu. 1985 yılında İsrail ve Ahmet Cibril’in Filistin Halk Cephesi arasında yapılan mahkûm değişimi sırasında serbest bırakılan 1.260 Filistinliden birisi idi.

Eşi Halime ve 11 çocuğuyla mütevazı bir hayat süren ve saygın bir dinî kişilik olan Şeyh Yasin, Aralık 1987'deki birinci intifadanın başlamasından sonra 14 Aralıkta Gazze şeridinde arkadaşlarıyla birlikte Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın bir kolu olarak HAMAS (İslâmî Direniş Hareketi) örgütünü gizlice kurdu. Hamas'ın ilk bildirisi 15 Aralık 1987'de yayınlandı.

Aralık 1987'de Filistin ayaklanmasının patlak vermesinden beri Filistin İslâmî Hareket, cihat yöntemini ve mefhumunu kullanmaya çalışmıştır. Hamas da, İslâmî Cihat da bunu İsrail işgaline karşı gelişen kitlesel sivil başkaldırının siyasî bağlamında yapmıştır. İlk başlarda bir yer altı örgütü olarak kurulan ve aktivitelerine gizlice devam eden Hamas’ın liderliğini üstlenen Ahmet Yasin’in evi, 1988 yılında İsrail askerlerince arandı ve Yasin Lübnan’a sürülmekle tehdit edildi.

İsrail Devletinin Hedefi Olması ve Tutuklanması

1989 yılına gelindiğinde, Ahmet Yasin’in Hamas’la ilişkisi İsrail ordusu tarafından ortaya çıkarıldı. İsrail askerleri, Ahmet Yasin’in evini aradı ve evinde Hamas’ın broşürlerini buldu. Ahmet Yasin mahkemece suçlu bulundu ve 1991’de müebbet hapse mahkûm edildi. Hapiste felci ilerleyen Yasin’in sağlık durumu gittikçe kötüleşmeye başladı. Bu durum, İsrail’i zor durumda bıraktı. İsrail, bir yandan Arap ülkelerinin Yasin’in serbest bırakılması taleplerini reddediyor, bir yandan da, Ahmet Yasin’in hapiste ölmesiyle birlikte efsaneleşmesinden ve Filistin’de şiddetin kontrol edilemez boyutlara ulaşacağından endişeleniyordu.

1992 Aralık ayında Hamas militanları bir İsrail askeri kaçırdı ve İsrail’in Filistinli tutukluları ve Ahmet Yasin’i serbest bırakmaları karşılığında İsrail askerinin serbest bırakılacağını duyurdular. Ancak İsrail, bu teklifi reddetti ve Hamas militanlarının İsrailli askeri sakladıkları eve operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda İsrailli asker, Hamas militanları ve operasyonun başkanı hayatını kaybetti.

Nihayet 1997'de, Hamas liderlerine Ürdün'de suikast girişiminde bulunan İsrail ajanlarının yakalanması sonucu yürütülen pazarlıklarda Şeyh Yasin'in de aralarında bulunduğu onlarca Filistinli mahkûm serbest bırakıldı. 1 Ekim 1997’de Ürdün’e gidebilen Şeyh Yasin, burada tedavi gördükten sonra Gazze’ye geri döndü. Büyük bir kutlamayla Gazze’de karşılanan Ahmet Yasin, Hamas’ın Filistin’deki gücünü, dönüşüyle birlikte arttırdı. Ancak Hamas’ın artık silahlı mücadeleden uzaklaşması gerektiğini savunan Ahmet Yasin, özellikle Filistin’in “o eski karanlık günlerine dönmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını” söyledi. İsrail’le mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayan Ahmet Yasin, Filistin içinde demokratik yapının kurulması için hükümete destek vereceklerini, Cezayir ve Afganistan’da yaşananların Filistin’de de olmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Suikastlar ve Şehit Edilmesi

2003 Eylül'ünde Hamas liderlerinin toplantı yaptığı bir yeri İsrail bombalamış, Şeyh Yasin, bu bombardımandan elinden hafif bir yara olarak kurtulmuştu. İkinci suikast 22 Mart 2004 tarihinde gerçekleşir. Şeyh Yasin, bu suikastın sonunda hayatını kaybeder. İsrail helikopterleri, o sabah Gazze'deki bir caminin önünde bulunan Hamas'ın en önemli ismini hedef alır ve Şeyh Yasin'in yanı sıra iki koruması ve çevrede bulunan beş Müslüman hayatını kaybeder. Saldırıda yaralananlar arasında, Şeyh Yasin'in 26 yaşındaki oğlu Abdül El Grani'nin de bulunduğu kaydedilir. Görgü şahitleri, İsrail helikopterlerinin, Şeyh Yasin'in Sabra mahallesinde sabah namazını kılıp, 05.30 civarında camiden çıktıktan hemen sonra üç roket fırlattıklarını ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Şeyh Yasin'in olay yerinde şehit olduğu ifade ederler.

Yasin'in ölümünü ilk açıklayan yardımcısı Heniyye olur. İsrail ordusu da saldırıyı doğrular. Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el Kassam Tugayları intikam yeminleri eder. Bunun üzerine İsrail ordusu alarma geçirilir. İsrail devlet radyosundan yapılan açıklamada saldırının Başbakan Ariel Şaron liderliğinde alınan karar doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirilir.

İslâm coğrafyasının bir parçası olan Filistin topraklarının Siyonist işgal karşısında izzetli mukavemeti ile tanınan ve bu yüzden de İsrail devletinin terörist eylemlerinin baş hedefi hâline gelen Şeyh Yasin, bu mücadelesini, bedenî rahatsızlıklarına rağmen son anına kadar sürdürmüş ve bu uğurda ruhunu teslim etmiş unutulmaması gereken bir liderdir.

Mehmet KARAHİSAR
http://www.mirathaber.com/13-yil-once-israil-fuzelerinin-hedefi-olan-sehit-seyh-ahmed-yasin-unutulmadi-1-395h.html


Back To Top