16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

2019: hem kolay hem zor

Ortada alternatif bir lider yok ama Türkiye'yi 2019'da beş yıllığına teslim alacak kişinin yeni düzenlemelerle parti kurmasına, kampanya yapmasına, halka kendini kabul ettirmesine gerek de kalmadı.
2019: hem kolay hem zor
Türk siyasetinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dışında bir lider adayıvar mı?

Baktığımızda, uzaklarda bile toplumu arkasından sürükleyecek bir isim görünmüyor. Fakat iktidar aslında kendi yaptığı düzenlemelerle, daha önce garanti olan siyasi hakimiyetini zora sokmuş oldu.

Medya gülleri

Halkın bir özellik bulamadığı ama eski medyanın yere göğe koyamadığı isimlere bakarak başlayalım.

Yirmi beş senedir bir lider adayı İlhan Kesici adı dolaşır; Demirel'in damadı eski bürokrat her seçimde öne sürülür. Toplumda karşılığı yoktur. Hatırlanan tek halka yönelik siyaseti 1994'te Cem Özer diye tedavüle sokulmuş bir komiğin sunduğu televizyon programında İstanbul belediye başkanları adaylarına (programa Dalan ve Livaneli katılmış, Erdoğan boykot etmişti) kadehte kırmızı meyva suyu ikram edildiğinde, "bu meyva suyu, değil mi" diye halka şarap içmediğini vurgulamasıdır. Eski Türkiye'nin merkez sağ muhafazakarlarının halkçılığı bu kadardı. Merkez sağ dini duygulara şerbet, gerisi bankalara borçlanmak demekti.

Ardından 15 senedir bir geldi geliyor Mustafa Sarıgül hadisesi gazetelerde ayakta tutulmuştur. Sarıgül'ün FETÖ'ye yakın olduğu, aslında herkese yakın olduğu, bir proje olduğu çok eskiden beri iddia edilmiştir. Kılıçdaroğlu gelince Sarıgül'e gerek kalmamıştır.

Kemal Kılıçdaroğlubaşa gelebilen tek medya gözdesi oldu. Kılıçdaroğlu ilk kez FETÖ'nün can düşmanı Büyükanıt'a tahsis edilen Audi zırhlı araçın detaylarını yayınlamasıyla kamuoyunca tanınmıştı. Kimler bu bilgiyi ve ardından gelen yolsuzluk bilgilerini sağladı, kimler ona Gandi adını taktı, kimler onu gündemde tuttu, kimler İstanbul belediyesine aday gösterdi ve kimler seks kasetleriyle Ulusalcı Baykal'ın yerine getirdi tahminler var. Türkiye'yi yabancılara şikayet etmek dışında herhangi bir seçimde ciddi bir başarı sağlayamayacağı açık.

Şafak Paveydiye bir rüzgar estirilmiş, Amerikan elçiliğinin gözdesi denmiş, CHP'nin başörtüsü konusunda bile saldırı aracı olarak kullanılmıştı. Sonra bir bacağını küçük bir çocuğu kurtarmak için kaybetmediği, aslında başarısız bir intihar girişiminde yitirdiği yazıldı. Zamanla Pavey ümidi de kayboldu.

Medyanın son gözdesi, özelliği abisinin ülkücü geçmişi olan Meral Akşener. Kabadayı kişiliğiyle kameraların önünde kocasını bile aşağılayan inkılap tarihi öğretmeni, 6 ay Mehmet Ağar'ın yerine bakmasıyla bakanlık deneyiminde Paşalara kafa tutmasıyla ünlü. Ama FETÖ'ye yakınlığı ve tam dış destek alması da bilinen bir özelliği. Gerçi siyaset parayla olur ve onun kaynakları da bol.

Bu isimlerin ortak özelliği İslam Birliği, Taban Ekonomisi, Çevrecilik, Bilimsel Eğitim, Dijital Mahremiyet gibi 21. yüzyılın temel konularında hiç bir fikirlerinin olmaması, Küresel Faizci Finansal çevreler kendilerine ne emrederse yapacak olmaları. Eski Gladio derin devletinin geri dönme araçları olarak, Türkiye'nin çıkarları diye bir sorunlarının bulunmaması.

Yazının devamı için »»


A. Galip GÜMÜŞDERE
http://www.mirathaber.com/2019-hem-kolay-hem-zor-14-1777h.html


Back To Top