17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

65 yaş üzeri herkese yaşlılık aylığı bağlanacak

65 yaşını dolduran ve hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan herkese yaşlılık aylığı bağlanacak.
65 yaş üzeri herkese yaşlılık aylığı bağlanacak
Yaşlı olan ve hiçbir güvencesi kalmayan vatandaşa müjde geldi! Buna göre 65 yaşını doldurmuş ve hiçbri kurumdan para almayan, dul ve yetim aylığı bulunmayan, herhangi bir işte çalışılmamayan yaşlılara "yaşlılık aylığı" verilecek.

İşlte ayrıntılar...

NE ZAMAN KESİLİR?

Kişi başına düşen gelir 423 liranın altında olmalı. Kişinin malvarlığına kadar inceleme yapılıyor. Gelirin yanlış beyan edilmesi, usulsüzlük, sahte belge gibi durumlar tespit edilirse 65 yaş maaşı kesilir. Ayrıca gelir 423 lirayı aşarsa veya emekli maaşı bağlanırsa 65 yaş aylığı yine kesilir. Yaşlılık aylığı 3 ayda bir olmak üzere 754 lira olarak ödeniyor.

900 BİN KİŞİ ALIYOR

900 bin kişinin yararlandığı 65 yaş aylığı için başvuru ikamet edilen ilçenin kaymakamlıklarına yapılacak. Müracaatta, nüfus kayıt öğreneği, aylık talebi vasi tarafından yapılacaksa mahkeme tarafından verilmiş vasilik kararıyla birlikte yapılacak. Posta'daki habere göre, doldurulan ‘Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu' mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara verilecek. Maaş bağlanacağı kesinleşirse başvuru dosyası SGK'ya gönderilecek.

1 AY İÇİNDE BAĞLANIYOR

Maaş başvuru işlemi bittikten 1 ay sonra bağlanıyor. 65 yaş aylığı 2022 sayılı yasayla belirlendiği için bu maaşa ‘2022 aylığı' da deniyor. Başvuru kaymakamlıklara olsa da maaşı SGK ödüyor. Aylık; ölüm, feragat, muhtaçlığın kalkması, vatandaşlıktan çıkılması ve aylığın 2 yıl boyunca alınmaması halinde kesiliyor. İlk aylık Ziraat'ten, daha sonra ise PTT'den alınıyor. Maaşlar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık'ta ödeniyor.


https://www.timeturk.com/65-yas-uzeri-herkese-yaslilik-ayligi-baglanacak/haber-767318 Time Türk
http://www.mirathaber.com/65-yas-uzeri-herkese-yaslilik-ayligi-baglanacak-38-2223h.html


Back To Top