14 Ağustos 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

123»
 • Abdullah YILDIZ
 • Koyun-Oyun ve Namaz
  Geçtiğimiz haftalardaki yazılarımızda, Müslüman ile namaz arasına girmesi kuvvetle muhtemel olan engeller bağlamında; “iktidar” (Hac/41), “ticaret ve alışveriş” (Nûr/37) gibi dünya meşgalelerine dikkat çekmiş, sonra da ‘koyunları sebebiyle namazı ve zekâtı terk ettiği’ rivayet edilen ve tefsir kitaplarımızın birçoğunda zikredilen meşhur “Sa‘lebe kıssası”na yer vermiştik.

  14 Ağustos 2018 Salı 10:10 Devamını Oku →
 • Sa‘lebe’nin Koyunları ve Namazı
  Önceki yazılarımızda, ‘kendilerine iktidarverilince namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve iyiliği emredip kötülüğü engelleyen müminler olmayı’emreden Hac/41. âyetin, bir manada ‘bunları kaybedenler iktidarı da kaybederler’dediğini; buna karşılık, “ticaret ve alışveriş” başta olmak üzere insanları peşinden sürükleyen her tür dünyevi meşguliyetin kendilerini Zikrullah’tan, namazı ikâme etmektenve zekâtı vermekten alıkoymadığı “adamlar”ın ise Nûr/37’de övüldüğünü söylemiştik.

  07 Ağustos 2018 Salı 12:22 Devamını Oku →
 • Adam Gibi Adamların Namazı
  Nûr suresinin 37. âyeti, “ricâl”den (adam gibi adamlardan) övgü ile söz ederek başlar. Arapça“ricâl”; ‘racul (erkek)’kelimesinin çoğulu olup ‘erkekler’ demekse de, burada hiçbir ortamda salih amellerini terk etmeyen duyarlık erkek ve kadın tüm müminleri kapsar.

  31 Temmuz 2018 Salı 14:09 Devamını Oku →
 • İktidar Nasıl Kaybedilir?
  24 Haziran seçimi sonrasında ortaya çıkan tablo, Müslüman bir milletin Müslüman yöneticilerini ve öncülerini, Müslümanca yönetimin bazı ilkeleri üzerinde bir kez daha ciddiyetle düşünerek, bu ilkeler ışığında, yapıp-ettiklerimizin ve yapmayıp-etmediklerimizin sağlamasını yapmaya icbar ediyor.

  24 Temmuz 2018 Salı 16:24 Devamını Oku →
 • Manevi Dirilişimizin Mimarları İmam Hatip Nesli
  Yaz tatili dolayısıyla Adana-Samsun hattında gerçekleştirdiğim sıla-i rahim ziyaretleri vesilesiyle ortak sılamız, mektebimiz, ocağımız, yuvamız olan imam-hatip okullarından birlikte mezun olduğumuz gönül dostlarım ve dava arkadaşlarımın bir kısmı ile de hasret giderip hasbihal etme fırsatları bulduk...

  17 Temmuz 2018 Salı 10:11 Devamını Oku →
 • Muhammed (s.a) Suresinden Güncel Dersler
  Sadece Şehr-i Ramazan’da değil, ömür boyu okumamız gereken Kur’ân, iman-küfür mücadelesinin dünden bugüne ve yarına değişmeyen ve değişmeyecek olan yasalarını bütün açıklığıyla ortaya koyar. Muhammed (s.a) suresi, bu yasalardan bazılarına dikkat çeker. Kısa alıntılar ve yorumlarla paylaşalım:

  10 Temmuz 2018 Salı 12:15 Devamını Oku →
 • Seçimi ve Abdülmetin Hocamı Doğru Okumak
  Öncelikle, 24 Haziran Seçimi ile ortaya çıkan tabloyu; kadim ferasetinegüvenmemiz gereken halkımızın seçimde “ne dediğini”doğru okuyup anlamaya çalışmalıyız. Milletimiz:

  26 Haziran 2018 Salı 10:21 Devamını Oku →
 • Süleymaniye’de bayram sabahı
  “Merhaba ey Şehr-i Ramazan, merhaba!”ilahileri ile başladığımız bir mübarek Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz. Şimdi ise “Elveda ey Şehr-i Ramazan, elveda!”ilahileri söylüyoruz…

  12 Haziran 2018 Salı 10:39 Devamını Oku →
 • Sözün en güzeline uymak
  “Kur’ân Ayı”Ramazan-ı Şerif’te, mideler yeme-içmeye kapalı ama kalpler Allah’a açık iken “Sözün En Güzeli”olan Kur’ân-ı Kerim’i okumak, anlamak ve hayatın bütün alanlarını Kelâmullah’ın ilkeleri doğrultusunda düzenleme gayreti içinde olmak, her Müslüman’ın kaçınılmaz görevlerindendir.

  05 Haziran 2018 Salı 09:44 Devamını Oku →
 • Oruçla ve namazla yardım dilemeye devam
  Millet ve ümmet olarak, şer güçlerin topyekûn saldırılarına uğradığımız; Filistin’de katliamların sürdüğü ve ülkemizin her taraftan kuşatıldığıbir süreçte Yüce Rabbimizin şu talimatına sıkıca sarılarak sabır(direnç/oruç) ve namaz ile yardım dilemeye hep birlikte devametmeliyiz:

  29 Mayıs 2018 Salı 11:34 Devamını Oku →
Back To Top