17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

ABLUKACI KÖRFEZ ÜLKELERI, TARAFSIZLARA BOYUN EĞDIRMEK IÇIN HER YOLA BAŞVURUYOR

Somali ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında uzun yıllar çeşitli alanlarda ortaklık ve iş birliği derecesine varan siyasi uyum, Körfez krizinde tarafsız kaldıkları için gün geçtikçe siyasi bir krize doğru evriliyor.
ABLUKACI KÖRFEZ ÜLKELERI, TARAFSIZLARA BOYUN EĞDIRMEK IÇIN HER YOLA BAŞVURUYOR
İki ülke arasındaki söz konusu gerginliğin, Mogadişu yönetiminin, (Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a uyguladıkları abluka) Körfez krizinde tarafsız tutum sergilemesine tepki olarak BAE’nin aldığı siyasi ve diplomatik kararların bir sonucu olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre, diğer Afrika ülkeleri gibi Somali de bu tarafsızlık politikasının bedelini ödüyor.

Milli Gazete'nin haberine göre Somalili milletvekili ve Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Muhammed Ömer Talha, Somali ile BAE arasındaki krizin Körfez krizinden sonra patlak verdiğini ve Somali’nin de aralarında bulunduğu bazı Afrika Boynuzu ülkelerinin tavrının, Körfez ülkeleriyle olan ilişkilerine yansıdığını ifade etti.

Tarafsız duruşu hedef aldılar

Talha, BAE’nin, Katar’a abluka uygulayan ülkelerin politikalarına destek devşirmek amacıyla Somali’deki özerk bölgelerin liderlerine yönelmesinin, merkezi hükümetin tarafsız tavrını değiştirmek ve hükümetle bu bölgeler arasındaki krizin fitilini ateşlemek amacıyla kullanılan bir baskı unsuru olduğunu kaydetti.

Somalili vekil sözlerine şöyle devam etti: “Abluka uygulayan ülkeler, Körfez krizinde tarafsız kalmayı tercih eden tüm ülkelere boyun eğdirmek için siyasi, ekonomik ve mali her yola başvuruyor. Somali’deki otonom yapı da merkezi hükümetin zayıf noktasıydı ve baskı da buradan geldi. BAE’nin merkezi hükümete karşı düşmanca tavırları ve müdahaleleri nedeniyle Somali’deki sermayesi de tükendi.”

 


İslami Analiz
http://www.mirathaber.com/ablukaci-korfez-ulkeleri-tarafsizlara-boyun-egdirmek-icin-her-yola-basvuruyor-38-3943h.html


Back To Top