16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

 • Adil KALENDER
 • Oruç kâfirlere meydan okumaktır
  Biz müminler oruç tutarak şunu ifade ederiz: “Biz yememizi, içmemizi ve ürememizi dahi Rabbimizin bize tayin ettiği sınırlar içerisinde gerçekleştiririz. Biz en temel ihtiyaçlarımızdan olan bu şeyleri Rabbimizin emrettiği şekilde yapıyorsak yani ye dediği zamanlar yiyor yeme dediği zamanlar yemiyorsak, hayatımızın diğer alanlarında da pekâlâ Rabbimizin emirleri ile hareket ederiz.”

  21 Haziran 2017 Çarşamba 15:57 Devamını Oku →
 • Düğünlerde israfı önlemeliyiz
  1920’de “Düğünlerde Men-‘i İsrâfât Kanunu” Çıkarıldı

  09 Haziran 2017 Cuma 11:14 Devamını Oku →
 • Modern camiler (!)
  Bugünlerde namazını eda etmek için etrafta kubbe ve minare arayanlar, ilk etapta cami olup olmadığına dair tereddüt yaşadıkları yapılarla karşılaşmaktadırlar. Bu bakımdan mukaddesatımızın ulu nişaneleri olan camilerimizin tıpkı Ataşehir Mimar Sinan, Çamlıca ve Taksim camilerindeki gibi tonozların yüklendiği kubbeler şeklinde inşa edilip ecdâdımızın yurdumuzun dört bir tarafına çil çil serptiği kubbelerin bir devamı niteliğine bürünmesi, mimari geleneğin devamından ziyade cami geleneğinin devamı açısından da son derece önemlidir.

  02 Haziran 2017 Cuma 14:50 Devamını Oku →
 • Hayvanları kısırlaştıranlar masum mu?
  Modernitenin etrafımıza dağlar misali yapılar dikip şehirlerimizi betonlaştırması, insanca bir yaşamı imkânsız kıldığı gibi hayvanların yaşam ortamlarını da giderek kısıtlamaktadır. Hayvanların yaşam alanlarının insanlar tarafından sınırlandırılması onların doğada dağılımına dair çeşitli problemler ortaya çıkarmıştır. Olması gerekenden fazla yahut az hayvan popülasyonunun özellikle kentlerde görülüyor olması bunu ortaya koymaktadır.

  31 Mayıs 2017 Çarşamba 11:29 Devamını Oku →
 • Bencil nesil
  Narsizm, kişinin kendine âşık olması hatta tapması anlamına geliyor. Yeni yetişen neslin narsist olduğu yahut narsist eğilimlerinin yükselen bir ivme kaydettiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Narsizm ve bir önceki merhalesi olan egoizm sadece çocuklarda değil kentli (şehirli değil!) yetişkinlerde de görülmektedir.

  24 Mayıs 2017 Çarşamba 15:03 Devamını Oku →
 • Gâvur malı tüketen millet (!)
  2016’da dünyada 1,5 milyar akıllı cep telefonu satılmış. Türkiye’de 73,2 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. Bunların 41,5 milyonu ise akıllı telefon kullanıyor. 2000 yılından beri ithal ettiğimiz cep telefonlarına yaklaşık 25 milyar Amerikan doları ödedik.

  20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:02 Devamını Oku →
 • Attan düşmek
  İnsan haysiyetine yaraşır bir hayat sürmemizin atlarımıza tekrar binmekten geçtiği birçok kişiye komik gelebilir. Ancak gün gelip insanlar nefes alamayacak duruma geldiğinde gerçek anlaşılacaktır.

  19 Nisan 2017 Çarşamba 22:42 Devamını Oku →
 • Ah bu şarkıların gözü kör olsun
  Eğlence kültürünün bir parçası olan şarkılar bazı insanların hayatında önemli bir yer teşkil ediyor. Güne şarkı ile başlayıp günü yine şarkı ile bitirenlerin sayısı azımsanamayacak derecede. Şarkı sözlerini ezberlemek ise bazı kişilerin ezberlediği yegâne şey. Şarkı sözlerinin değerlerimizle ne kadar uyum arz ettiği ise büyük tartışma konusu. İsyan, küfür, günah içerikli şarkı sözleri bazen kendini mütedeyyin olarak tanımlayan kişilerin ağzından dahi düşmemekte.

  05 Nisan 2017 Çarşamba 15:53 Devamını Oku →
 • Allah’ın ayı: Receb
  Hz. Peygamber’in Şehrullahi’l-muharrem (Allah’ın haram ayı) şeklinde isimlendirdiği Recep ayı üç ayların ilkidir. Bizleri Ramazan’a ulaştıracak Recep ve Şaban ayları Müslümanların gönül dünyalarını arındırmaları için büyük bir imkân sunar. Rasûl-i Ekrem’in bu ayların ihyasına dair hadisleri Müslümanların bu aylara farklı bir önem atfetmesinin temellerindendir. Üç ayların ilk günü Regaib kandili olarak anılmakta ve Müslümanlarca tefekkür, neşe ve sevinç içerisinde kutlanmaktadır.

  30 Mart 2017 Perşembe 10:12 Devamını Oku →
Back To Top