21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

‘Afrin’de ne işimiz var’ demek ‘Rûm suresinden bize ne’ demektir!

Cenab-ı Hak, tüm şehidlerimize rahmet etsin, makamları âlî olsun! Bazen şehid cenazelerinde, bazen herhangi bir mecliste duyarız, kimi zamanda sanal dünyada okuruz benzer sözleri:  Bizim askerimizin Afrin’de, Suriye’de, Irak’ta ne işi var? Gencecik yavrularımız, kim için savaşıyor ve ölüyorlar?
‘Afrin’de ne işimiz var’ demek ‘Rûm suresinden bize ne’ demektir!
Ta kıtalar ötesinden gelip yıllardır bölgeyi işgal eden Amerika için aynı soru sorulmaz. Kimse Amerika’nın Afganistan’da ne işi var demez.  Çünkü büyük devlet olmanın, olmazsa olmazıdır, dünyanın her köşesinde olması/görünmesi! Ama söz konusu bu milletin ordusu olunca, ne işimiz var bizim oralarda der bazılarımız! Bu düşünce kimilerimizde politik ihtiras ve tartışmalar sebebiyle kendini gösterir. Yani bu sözleri seslendirenlerin amacı memleketin/milletin menfaati değildir. Bazıları yurtta sulh, cihanda sulh sözünün arkasına sığınarak söylerler bu sözleri. Bilmezler ki yahut işlerine gelmediği için düşünmezler ki bu sözlerin sahibinin ömrünün büyük bir kısmı yedi düvel ile savaşla geçmiştir! Bir kısmı da bulunduğu halet-i ruhiye içerisinde ne dediğini bilemeyen ve söylediklerinin nereye varacağını hesap edemeyen kimselerdir!

Aynı zihniyete göre Medine’de çekirdek kadrosunu yeni kurmuş Ufuk Peygamberinin, Tebuk’de ne işi vardır? Zira o sıralarda Tebuk, Medine’ye fersah fersah uzaklıkta ve Bizans toprakları içerisinde bir bölgedir. Benzer şekilde Efendimizin, dünyanın dört bir yanındaki devlet başkanlarına yazıp gönderdiği Davet Mektuplarını nasıl izah edeceğiz?

Yine aynı bakış açısına göre Osmanlı, Viyana kapılarına kadar niye gitmiştir? Asırlar boyunca çınladı serhat/Doğudan batıya Yemen Belgrat,dizeleriyle dünyayı titreten Mehter Marşımızı nereye koyacağız? Sahi ecdadımızın Anadolu’da ne işleri vardı, otursaydılar ya anavatanları Orta Asya’da!? Küçük dünyaların adamı olan, hatta kendi küçük dünyalarına bile söz geçiremeyen insanların, büyük davaları olamaz, onların küçük havsalaları da ufuk insanlarının işlerini kavrayamaz. Önce bir zihniyet değişimi şarttır.

Yazının devamı için »»


Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR
http://www.mirathaber.com/afrinde-ne-isimiz-var-demek-rum-suresinden-bize-ne-demektir-7-3217h.html


Back To Top