16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

 • Ahmed FIRAT
 • Ormanlarımız da canlı varlıklarımızdandır
  Ormanların Allah’ın bize verdiği nimet/emanet olduğunu anımsamalı ve bu ormanlarda her canlı varlığın hakkı olduğunu da unutmamalıyız. Orman yangınları bu canlıların hayatını da telef etmektedir.

  11 Temmuz 2017 Salı 14:52 Devamını Oku →
 • Cahiliye Arapları
  Adnan Demircan, Cahiliye Arapları, İstanbul, Beyan Yayınları, 2015.

  16 Haziran 2017 Cuma 15:33 Devamını Oku →
 • Kader konusuna bütüncül bakış gerekir
  Kur’an Allah merkezli bir üsluba sahiptir ve olaylar işlenirken daha çok Allahı’nın kudretine vurgu yapılır. Çünkü Hz. Muhammed’in Mekkeli gayri Müslimlerle yaptığı mücadele Allah’ın varlığını kabul ettirme meselesi değildi. Asıl mücadele Allah’ın tüm işleri kendisinin yönettiğini ve bu yönetimde kimseyi kendisine yardımcı kabul etmediğiydi. Mekkelilerin buna iman etmesi ve Hz. Peygamberin elçiliğini kabul etmeleri isteniyordu.

  02 Haziran 2017 Cuma 15:49 Devamını Oku →
 • Moda: Kapitalizmin değişmeyen reklamı
  Uluslararası vb. şirketler, kimsenin ne giydiğiyle artık uğraşmıyorlar. Kendi ürünlerinin alınıp alınmadığıyla, kârla ilgileniyorlar. Yani kapitalistler, hem tesettür veya tesettürsüz kıyafetlerde hem de erkek kıyafetlerinde insanları tüketime teşvik ediyor. Bunu hem dindarlarımız hem de sekülerlerimiz pek fark edemiyor.

  16 Mayıs 2017 Salı 13:56 Devamını Oku →
 • Tarih ve Kuran
  Kuran açısından tarih, salt geçmiş olayların kronolojik bilgisi değil, aksine insanın dünya görüşünün vahiy eksenli şekillenmesine katkısı olan, düşünme melekesini ve muhakeme yeteneğini geliştiren, basiretini artıran, manen olgunlaşmasını sağlayan bir disiplindir.

  10 Mayıs 2017 Çarşamba 15:10 Devamını Oku →
 • Trafiksiz İstanbul hayali (2)
  İnsanların şehirlere yoğunlaşmasının birçok sebepleri vardır. Bazı nedenler iktidar-yönetim mantığının değişmesinden kaynaklanmaktadır: Bozkırlarda yaşayan insanlara oranla şehirde yaşayan insanlar daha kontrol edilebilir durumdadır. Bu vesileyle üretim daha pratik olmakta ve vergiler daha kontrollü alınmaktadır. Ayrıca güvenlik de daha kolay sağlanabilmektedir. 

  04 Mayıs 2017 Perşembe 12:20 Devamını Oku →
 • Trafiksiz İstanbul hayali (1)
  Dikkat edilirse bir yeri Şehir yapan en büyük etken oranın hem siyasi hem de kültürel başkent olmasıdır. Ayrıca kültürel ruhtan uzak olup sadece siyasi başkent olan yerlerin “Şehir” olmadığını da müşahede etmekteyiz.

  23 Nisan 2017 Pazar 02:53 Devamını Oku →
 • Süleymaniye camii’ne dair…
  Haftada birkaç kez ziyaret ettiğim Süleymaniye Camii’ne dair bir yazı yazmayı öteden beri düşünüyordum. Kısmet bu güneymiş.

  15 Nisan 2017 Cumartesi 12:24 Devamını Oku →
 • Hayata hangi pencereden bakıyoruz
  Tüm bu paradigma farklarına rağmen Müslüman bir kimsenin hayata bakışı İslam merkezlidir. Çünkü İslam’ın hayata bakışı hem farklı hem de bütünseldir. İslamiyet kendini hayatın merkezinde görür ve diğer konularla alakalı temel ilkeleri ifade eder.

  08 Nisan 2017 Cumartesi 11:44 Devamını Oku →
 • Zaman algımız ve İslami kültürümüz
  Özellikle Türkiye’de zaman algımız batının kültürüne göre şekillenmekte. Tatil günlerimiz, özel günlerimiz onlara uydurulmakta. Tarihi bile miladi tarihten başlatmaktayız. Miladi takvimi kabul edince ardından miladi takvimde önemli veya kutsal sayılan günler de zamanla Müslüman gençler nezdinde önemli hale gelmektedir.

  29 Mart 2017 Çarşamba 11:28 Devamını Oku →
Back To Top