17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ahmet Hakan! “Yuh’lu ve Oha’lı” üslüp da ne oluyor?

Ahmet Hakan Kardeşin Hürriye’teki 18 Aralık 2017 tarihli köşe yazısı şöyle:

Sakalsız erkek görünce bir sürü düşünceye giren kirli zihinli sapıklar
Ahmet Hakan! “Yuh’lu ve Oha’lı” üslüp da ne oluyor?
SARIĞI sarmış kafaya, çıkmış televizyona...Dediği şu:

- Erkek kadından ayrılmak için sakal bırakmalıdır.

- İleride bir adam gördünüz, uzun saçlı, sakalı da yok.

- Yakınına gelene kadar onu kadın zannedersin.

- Allah muhafaza bir sürü düşünceye girersin.

Yuh! Gerçekten yuh! Ve hatta oha! Binlerce kez oha!

-Yahu sizinsanı dinden çıkarmaya mı çalışıyorsunuz?-Yahu sizidış mihraklar falan mı görevlendirdi? -Yahu sizinkafa, belden aşağısından başka bir şeye çalışmıyor mu? -Yahu sizdeutanma, ar, hayâ, edep falan kalmadı mı? Hadi sakalsız erkekler, sakal bırakarak sizin hallenmenizden yırttılar. Peki sizin gibi sapıklar, sırf sakalsız diye damacanalara hallenirse... Zavallı damacanalar ne yapacak? Onlar da mı sakal bırakacak?


Ahmet Hakan Kardeş! Biz Müslümanız, toplumumuzun vicdanı olmak gibi bir görevimiz var. Mağdura sahip çıkarız. Çıkmalıyız da. Çünkü dilsiz Şeytanlardan olamayız. Kaldı ki Peygamberimiz de bizi şöylece görevlendiriyor:

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, onu aşağılamaz. Müslüman kardeşini aşağılaması kişiye şer olarak yeter. Müslümanın kardeşinin canı,malı ve ırzı/şahsiyetini oluşturan değerlere saldırısı haramdır.” (Müsned 2/277)

Eleştirdiğin Şahsı Tanımam

Resmini basarak saldırıda bulunduğun şahsı tanımam. Bir tek kişi müstesna tek tek şahıslarla işim olmadığı gibi bu zatla da yok. Ne var ki sakalları dışında sarıkları da cübbeleri de geçmişte kalmış bir örf olan Ehl-i Sünnet dışı insanları şekilperestlikleri sebebiyle sevmem. Onlar da beni sevmezler. Çünkü yerdikleri şahısları okumaz ve dinlemezler, kafaları pek çok hurafe ile köreltilmiş hurafecidirler.  Bunların senin de tanıdığın saldırganlığı ile maruf şahıs etrafında toplananlarında yalan, gıybet, iftira ne ararsan bulursun. Acımasızdırlar. Sarıkları ve sakallarının altında serâpâ cehalet vardır. Sosyal medyadaki  -şahsıma da yönelttikleri- tecavüzlerinden tanıyorum onları, istisnaları var mıdır, sanmıyorum.

Kimse Bizi Eleştirmeye Kalkmasın

Sakın ha kimse bizi eleştirmeye kalkmasın. Benim sarıkla, cübbe ile ve hatta çarşafla bir problemim yoktur. Din budur diye dayatılmadığı ve estetiğe önem verildiği sürece tercihlere saygım vardır. Mini eteklileri görmeyip de yalnızca çarşaflıları problem edinenleri de aklen sağlıksız bulurum. Benim meselem cübbeleri ve sarıkları ile 300 tl’lik Müslüman olan din tüccarları ile.

O Ne Öyle Saldırılar?

Ahmet Bey Kardeşim, iyi de senin İslâmî edep ile bağdaştırılamayacak saldırına ne diyelim. O ne öyle yuhlar, binlerce ohalar, o ne öyle utanma, ar, hayâ tanımazlıkla ve sapıklıkla suçlamalar. Sen  İmam Hatip’li değil misin? Kendini kimlere kanıtlamaya ve onay almaya çalışıyorsun?

Bu gibilerin genel de üsluplarını beğenmem. Ama sizin naklettiğiniz konuşmalarında ben pek bir şey göremedim.

Söylenen Sözlerde Ne Var?

Erkek kadından ayrılmak için sakal bırakmalıdır,” sözünde ne var?” Kadınlarda sakal var da biz mi bilmiyoruz. Siz de bende sakallı değil miyiz?  Sakal erkek fıtratının bir tezahürü değil mi? Sakalın yeniden ihtişamını kazanmaya başladığını görmüyor muyuz?

Sakalsız olup da saçları kadınların ki gibi uzun olan erkekleri” yadırgayan önemli bir toplum kesimi yok mu ülkemizde? Bu tipleri kadın olarak algılama yanılgısına düşmüyor muyuz?  Kadınlara ve kadın olarak algılanacaklara erkekçe haram nazarlar atılması yaygın olup olağan görülmüyor mu? Kadınlarımızın bir kısmı da beğeni ile kendilerine odaklanılmasını istemiyorlar mı?

Tamam, üslubu içine sindiremedin. Peki, biz senin üslubunu içimize nasıl sindireceğiz?

Darılma ama Ahmet Hakan Kardeş, senin bu üslubun birkaç kat daha kirli.  Sessiz kalarak kirlenmemek için bana ne deyip geçemedim. Umarım bir hayır yapmışımdır.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ahmet-hakan-yuhlu-ve-ohali-uslup-da-ne-oluyor-12-2654h.html


Back To Top