17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ailenin huzuru ve güçlü olması, bazılarını korkutuyor mu?

Aile, günümüzde çeşitli hayati kurumlar gibi üzerine gölge düşürülmeye çalışılan önemli bir müessese. Bilhassa, Batı toplumlarında neredeyse geçerliliğini yitiren bir hale gelmiş durumda. Aileden kopmuş bir toplumun, elbette Ailenin ne derece gerekli ve insan için vazgeçilmez bir ortam olduğunu anlayabilmesi zor.
Ailenin huzuru ve güçlü olması, bazılarını korkutuyor mu?
Aile, gerçekten de kurallı ve düzenli bir toplumu hazırlayan özelliğe sahip. Çünkü çocukluktan ergenliğe kadar koruyucu, şefkatli ve insani değerlerin yaşanarak öğretildiği tek müessese. Nitelikli insan yetiştirmek, ancak aile kurumu içerisinde mümkün olabiliyor. Bunun için de, Aileyi çok sağlam bir şekilde kurmak ve onu, ahlaki, hukuki ve sosyal yönden çok önemli desteklerle ayakta tutmak gerekiyor.

Ailenin, Batı veya bazı Doğu veya Asya ülkelerinde itibardan düşmesi, bu ülkelerdeki devlet sistemlerinin, insanları kendine bağlı ve sistemlerini ayakta tutabilecek asker gibi yetiştirmesi ile açıklanabilir. Bu doğrultuda, batı'da Almanya, İtalya ve Rusya örneklerini göstermek mümkün. İkinci olarak aileyi, yine devletin veya ekonominin bir malzemesi ve aracı kabul eden materyalist ve kapitalist sistemler vardır. Bunlar da, üretim ve ekonomik sistemin ayakta durması için, aileyi kendi sistemlerinin parçası olmasını ve insanları başka değerlerin etki altına almasını istememişlerdir. Endüstri devrimi ile birlikte, herkes işçi haline getirilmiş ve bu ortamda da en fazla ızdırap çeken de kadın ve çocuklar olmuştur.

Batı'da ilk çağda kadının şeytan, cinlerin zaptettiği varlık, aşağı ve sefil bir tatmin vasıtası şeklinde görülmesi, elbetteki onun ailenin şerefli bir üyesi haline gelmesini engellemiştir. Yine, kadının Yunan ve Roma'da ve diğer bazı kültürlerde cinsiyet objesi olarak yer alması, onun beklenen değer ve itibar kazanmasına engel olmuştur. Üstelik bu politikalar, yeni çağda kadının kendini ispat etmek ve hakkını almak üzere, batı'da Feminist akımların yanında yer almasına yol açmıştır.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/ailenin-huzuru-ve-guclu-olmasi-bazilarini-korkutuyor-mu-14-2612h.html


Back To Top