16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Akla ziyan büyüme

Hemen her sektör küçülürken, işsizlik artarken BDDK verilerine göre bankalar yüzde 19 büyüdü...
Akla ziyan büyüme
Türkiye Bankalar Birliği’nin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine dayanarak yaptığı açıklamada, 2017 yılında bankacılık sektörü toplam aktiflerinin, bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 3,3 trilyon liraya yükseldiği belirtildi. TBB, bu dönemde bankacılık sektörü aktif büyüklüğünün dolar bazında da 864 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bankacılık, 359 milyar lira özkaynakla, ortalama yüzde 14,7 kârlılık elde etti.


AKLA ZİYAN BÜYÜME

Büyüme oranının rekor kırdığı ülkede sanayici kazanması gerekirken bankalar kazanıyor. Ekonominin bu açıdan gidişatı akla ziyandır. Vatandaşların bankalara borcunun 57 katına çıktığı, kişi başına kamu borcunun 5 bin lira arttığı bir ekonomide istikrar sadece paradan para kazananlara fayda vermektedir. Her 100 dolarlık üretim için 43 dolarlık ithalat yapılan, imalat sanayi üretiminin yüzde 76, ithalatının ise yüzde 165 arttığı bir ülkede sanayici nasıl kazanacaktır?

2018’in kazananı sanayici olsun istiyorsak, hisse senetlerinin % 78’ini elinde tutan büyük yatırımcıların vergilendirilmesi gerekiyor. bu kaynakla yatırımların desteklenmesi ve borçlanmanın durdurulması hedeflenmelidir. Son 13 yılda 650 milyar lira faiz ödediği için son 10 yılda kişi başına gelirde 10 basamak düşen bir ekonomi ancak bu şekilde sıçrama yapabilir. Aksi taktirde ekonomideki mevcut açmazları görmeyen bir yönetimin aldığı tedbirler de akıl kârı olmayacaktır. Gidişattan endişe duyanların sayısı azalması, yeni fikirlerin net bir şekilde ortaya konduğu, günü kurtaran değil yarını planlayan bir anlayışla mümkün olacaktır. Başka türlü ülkenin geleceğine katma değer katılamaz.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/akla-ziyan-buyume-3-3259h.html


Back To Top