12 Aralık 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bayramlık İhtiyacını Faizle Sömürme Gavurluk Değil de Nedir?

Bilge Babam ve Komşumuz/Kiracımız

Geçen gün telefonuma bir bankanın televizyon kanallarında da izlediğimiz bayramlık ihtiyaç kredisi mesajı düştü. Mesajı okuyunca 50 yıl öncesinde babama ait bir hatıra gönlüme aktı.

Rahmetli babacığımın Kasımpaşa Şeyhveli Sokağında 10 dairelik bir apartmanı vardı. 17 yaşında evlenmiştim ve ben de babamla birlikte oturuyordum.

Dokuz/9 kiracımız vardı. Bunların 1 tanesi memur, diğerleri de çeşitli esnaf grubundan idi. Ayın birinde kira ödeyen tek bir kiracımız vardı, o da memur olan kiracımızdı, diğerlerinin ölçüsü yoktu. Bazıları kirasını onunda, bazıları yirmisinde öderdi, hatta kiraları iki üç ay birikenleri de olurdu.

Babacığımın kirasını geç ödeyen hiçbir kiracısını sıkıştırdığını hatırlamıyorum.

Bir bayram öncesi idi. Memur kiracımız –Allah rahmet eylesin- Şöhret Hanım dairemize geldi ve babama “Faik amca biz bayram tatiline gidiyoruz, kiramızı döndüğümüz zaman vereceğiz.” diyerek erteleme ricasında bulundu.

Kiracılarına karşı son derece müsamahakâr olan babam, çok sevdiğimiz kiracımız Şöhret hanıma onaylayıcı bir cevap vermedi..Yüz hatlarından çok üzüldüğünü fark ettim. Gidince babama saygı ölçülerimi zorlayarak.şöyle dedim:

“Babacığım senin hiçbir kiracın 15’inden önce kirasını vermiyor ki, Şöhret Hanım da 15’inde verseydi ne olurdu?”

 Rahmetli babacım bana dönüp bilgece şöyle dedi:

 “Oğlum ben Şöhret Hanıma bu aylığı hediye de ederim ama o onurludur, kabul etmez. Şimdi gidecek bayramda muhtemelen ölçüsüz harcama yapacak, sonra da kira borcunu kapatmak için en az 6 ay bütçesini zorlayacak. Onun böylesi üzülecek oluşuna gönlüm razı olmadı. İstedim ki kirasını ödesin ve gitsin. Mevcut olanı harcasın.”

Bankacıları İçin Başarı İnsanlıktan Soyutlanmaktır

Bankacılar için başarı, kişisel ve ya genel reklamlarla daha çok insanımızı faiz bataklığına düşürmektir. Günaha /zulme yönlendirme ise insanlık çizgisinin altına düşmektir.

Bankacılar faizli ihtiyaç kredisi almasını teşvik ettikleri bir memur veya işçi.ailesinin aldığı örneğin 20 bin liralık krediyi nasıl ve ne sürede ödeyebileceğini düşünmezler…

Şimdi soralım: Ekonomi yönetimimizin tam bir cehalet ve gafletle insanları israfa alıştırarak kredi kartlarıyla da borçlandırmaya özendirdiği dönemimizde ihtiyaçlarını sömürerek.insanları reklamla.faize batırmakve onların dünyası ve âhiretine zarar vermek gavurluk değil de nedir? *

Banka sahipleri ve yetkilileri ve özellikle vakıflarımızı bankalaştıran ve yaşatanlar için Büyük Hesab Günü önümüzdedir. O günü münafıklar.uzak görse de imanımız gereği biz yakın görüyoruz. Kıyamet Günü'nün penceresinden bakıldığında dünya hayatı bir kuşluk veya akşam vakti olarak görülmeyecek mi?

Sana Kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar.
Onun bilgisi Rabbine aittir.
Sen ondan korkanlar için bir uyarıcısın.
O günü gördükleri ve dehşetini yaşadıklarında.dünyada sanki.bir akşam veya bir kuşluk vakti kadar kaldıklarını anlayacaklar
” (Naziat 42-46)

* Gavurluk: acımasızlık, dinsizlik, İslâm dışılık

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ali-riza-demircan-bayramlik-ihtiyacini-faizle-somurme-gavurluk-degil-de-nedir-1-5021y.html


Back To Top