14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Cinayet filmleri – dizileri ve çağrıştırdıkları

Potansiyel Katil Olmak

Mirat haber yazarlarımızdan Kutluk Özgüven hocamızın bir makalesini okurken karşılaştığım bir cümlesiyle irkildim. Aynı zamanda bir yaramı kanattı.


Dizi izliyorsak, film seyrediyorsak, hepimiz potansiyel katiliz.”

İslâm’a saygılı gibi görülen televizyon kanallarında bile bol bol örneklerini gördüğümüz Amerika ve AB üretimi filmlerde nasıl onlarca insan öldürüldüğüne tanık oluyoruz. Bu kanallarımızda hiç mi sorumluluk duygusu ve Allah korkusu yoktur. Bu filmleri hangi amaçla yayınlıyorlar anlamak mümkün değil.

Fıtrat değerlerini ve ahiret inancını yitiren mesela Amerikalıların sadece Holivud’da değil gerçek hayatta ve bütün dünyada ne çok cinayetler işlediklerini biliyoruz.

Onları anladık da bizim insanımıza ne oluyor!

Kurtlar Vadisi ve Diriliş Dizileri

Örneğin Mümin olduklarını bildiğimiz ünlü iki kardeşe ne oldu? Televizyonculuk açısından bakıldığında bir başarı hikâyesi olarak algılanabilecek Kutlar Vadisi’nde bol bol insan öldürülüşüne tanık oluyorduk. Şimdi başımıza bir de “Eşkıyam Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisi çıktı. Bu dizide de insanlar sıradan bir olgu imiş gibi öldürülüyor.

İftihar edilen Diriliş dizisinde de bolca öldürme sahneleri var. Diriliş’te zaman zaman görülen ve giderek azalan hurafeler her neyse de… Öldürmenin en vahşisi olarak nitelenebilecek kafa keserek öldürmeyi de bu dizide görüyoruz. Oysaki Peygamberimizi yüze vurarak dövmeyi bile yasaklamıştır.

Hulasa kaş yaparken göz çıkarılabileceğini düşünüyor olmamız gerekmez mi?

İslâm Yaşatmak İçin Gelmiştir

İslam maddeten ve mânen yaşatmak için gelmiştir. Mütecaviz kişilere karşı nefsi müdafaa sırasında insan öldürülebilir. Saldırgan zalim ülkelere karşı verilecek savaşta (Bakara 190) doğal olarak şehidler verilecektir. Öldürme de tabiidir. Ama bu da asgari ölçülerde tutulmalıdır.

Kendi yüceliğini koruyamasa da insan en güzel kıvamda yaratılmış varlıktır. Bütün yeryüzü ve gök varlıkları onun için halk edilmiştir. İnancı ne olursa olsun değil öldürme insana yönelik aşağılama bile haram kılınmıştır.

İnsan hayatına değer vermeyen yaklaşım Şeytanidir ve bize uzaktır.

Çocuklarımız Daha Büyük Bir Tehlike Altındadır

Kutluk hocamızın “Dizi izliyorsak, film seyrediyorsak, hepimiz potansiyel katiliz.” şeklindeki tespiti çok büyük ölçüde gerçeği yansıtmaktadır. Ama çocuklarımız daha büyük bir tehlike içindedir. Örneğin 25 yaşlarına kadar sinema filmlerinde, dizilerde ve bilgisayar oyunlarında binlerce kez öldürmeye tanık olan çocuklarımız/gençlerimiz şiddete yatkın olmaz da ne olur?

Amerika’da 2017 yılında silahla 15 000 kişinin öldürülmüş olması raslantı değildir. Bu gün dünyamızı yöneten liderler ve yakın çevrelerinin de  cinayetler tanıklığı içinde şiddete eğilimli olarak yetiştiği/yetiştirildiği düşünülürse dünyamızın ne büyük tehdit altında olduğu anlaşılabilir.   Birinci ve ikinci dünya savaşı  hatırlanarak buna bir de seküler bilimin hazırladığı nükleer, kimyasal, biyolojik ve konvansiyonel  silahların kullanılmaya hazır bekletildiği ve yer yer de denendiği düşünülürşe varın dünyamızın geleceğini tasavvur edin.

Rabbimizin buyurduğu gibi “insanlık kendi elleri ile hazırladıkları çok yönlü fesadın çıkmazları ve problemleri içinde ama hakka dönüş” belirtileri de yok. (Rûm 41)

Allah encamımızı hayreylesin.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ali-riza-demircan-cinayet-filmleri-dizileri-ve-cagristirdiklari-1-3932y.html


Back To Top