19 Mart 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

1234567891011»»»
 • Ali Rıza DEMİRCAN
 • Yalan kâfirliğe ve cehennem’e de götürebilir
  Mümin de yalan söyleyebilir ama yalancı olarak vasıflandırılabilecek şekilde yalancı olabilir mi? Peygamberimiz, imanını koruduğu sürece olamayacağını beyan etmiş olmaktadır. Peygamberimiz “Mümin, insanların elinden ve dilinden korunabildiği kişidir” buyurmakla da aynı gerçeğe işaret buyurmuşlardır. Çünkü dilden kaynaklanabilecek şerlerin başında yalan gelmektedir. Yalan kötülüklere eşit olduğu için Cehennem’e götürebilir. Peygamberimiz buna işaretle şöyle buyurur:

  18 Mart 2018 Pazar 04:48 Devamını Oku →
 • Yalan ve yalan şahitlik en büyük günahlardandır
  SevgiliPeygamberimiz efendimiz yalanın ve yalan şahitliğin ne azim bir günah olduğunu açıklamak için sahâbilerine şöyle buyururlar:

  17 Mart 2018 Cumartesi 04:47 Devamını Oku →
 • Yalan Allah’a isyan insanlara ihanettir
  Yüce Rabbimiz yarattı ve yaratmakta devam ediyor. Bunun içindir ki yeryüzündeki canlıların gerçek sayısını yalnızca Rabbimiz bilir. Yalnızca Rabbimizin bilebileceği kadar çok olan canlılar arasında konuşma yeteneğiyle özellikli kılınan tek varlık insandır. Konuşma hakikaten çok büyük bir nimettir. Nimet büyük olunca şükrünün de büyük olması gerekir.

  16 Mart 2018 Cuma 10:34 Devamını Oku →
 • Boşanma sistemimizin karanlığında
  Kur’ân-ı Kerîm’e göre boşa(n)manın aydınlığı

  16 Mart 2018 Cuma 10:17 Devamını Oku →
 • Kurtarıcılardan İslâm’ı kim kurtaracak?
  Derecesini bilemem ama İlahiyat fakültelerimizde ve Diyanet’te de mayalanan bir damar var: Tarihselcilik.

  15 Mart 2018 Perşembe 13:50 Devamını Oku →
 • Kadınlara yönelik şiddet
  Analar olarak değilse bile kız çocukları ve eşler olarak kadınların mâruz kaldığı şiddet ilk insan topuluklarından beri devam etmektedir.Târihler boyunca zayıf erkekler de zulme uğratıldıkları, hatta köleleştirildikleri için şiddetin sebebi erkek egemen yapı değil ama daha çok erkeklerin oluşturduğu Tağûtî yapıdır. İslâmî perspektiften bakıldığında bu yapının iki ana özelliği vardır.

  13 Mart 2018 Salı 10:29 Devamını Oku →
 • Hülya Avşar ve insan doğasının İslâm’a yönelişi
  İslâm Dini’nin  hayatımızı yönlendiren yasalarını koyan insanı yaratan Allah’tır. Yüce Allah insan varlığına özellikler yüklemiş ve onu İslâm yasaları ile  denemeye uğratmayı dilemiştir. Bu sebeple yozlaşmamış/yozlaştıralamamış insan doğası ile İslâm örtüşür. Değil bilgili ve bilinçli bir Müslüman azgın bir ateist bile yer yer -bilmeyerek ve inanmayarak da olsa-yaratılış çizgisinde İslâm’a yönelebilir.

  12 Mart 2018 Pazartesi 11:40 Devamını Oku →
 • Erkek-kadın ilişkilerinde fıtrattan ve islâm’dan sapmalar
  İnsan olmaları bakımından eşit olan erkekle kadın rûhî ve biyolojik yönden farklıdır. Kur’ân’ın yukarıda değinilen sunumuna göre onların her biri Zevc’dir; birbirlerinin eşi ve bir bütünün biri diğerini tamamlayan parçalarıdır. Yüce Allah onları bu şekilde yarattığı için onlara yönelik yasalar da eşitliği ve farklılığı yansıtıcı niteliktedir.

  10 Mart 2018 Cumartesi 01:23 Devamını Oku →
 • Kadın ve çalışma hayatı
  Önce şu gerçeği belirleyelim; doğal şartlar içinde kadın evi dışında nafaka için çalışmak mecburiyetinde değildir. Hayat Kitabımız Kurân-ı Kerimin Nisa sûresinin 34. âyeti nafaka yükümlülüğünü baba ve koca olarak erkeğe yüklemiştir. Ne var ki çalışmak mecburiyetinde olmamak gereğinde çalışabilir olmaya olmaya elbette engel değildir.

  09 Mart 2018 Cuma 11:25 Devamını Oku →
 • Fıtrat ve islâm çizgisinde kadın problemlerine bakış
  Giriş:Bismillah…İnsanı yüceltici özelliklerle donatarak yaratan Allah’a hamd ederim. Allah’ın istediği insan tipini örneklendiren Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’e Salât ve Selâm ederim.

  08 Mart 2018 Perşembe 11:26 Devamını Oku →
Back To Top