20 Ocak 2019 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Nijer vak'asından dersler

1,8 milyar sinmiş Müslüman için Afrika çöllerinden mesaj var. 

ABD özel kuvvetlerinden elit bir tim Müslüman bir Afrika ülkesi olan Nijer'de aynı boyutta hükümet timiyle giriştikleri çarpışmada kayıplar verip yenilgiye uğradı. ABD'nin meşhur Yeşil Bereliler timi yetersiz techizatlı Nijer muharipleri karşısında ancak SİHA, bombardıman uçakları ve helikopterler sayesinde imha edilmekten kurtuldu.

Sahra çölü üzerindeki. Nijer dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Dünyanın en genç ülkesi. Medyan yaş 16, yani nüfusun yarısı çocuk.Fakat Müslüman bir geçmişi var. 14. yüzyılda dünyanın en zengin devleti olan Mali İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Medreseler, kervansaraylar, kervan lojistik ağlarıyla örtülüydü. Bugün zengin yeraltı kaynaklarına rağmen sun'i olarak dünyanın en altında tutuluyor. Çok fakir.

Amerika Birleşik Devletleri'yse dünyanın yegâne ve mağrur süpergücü. Silaha ve asker eğitimine verdiği para bütün dünyada harcanan toplam silah harcamalarındab daha fazla.

Amerikan ordusunun en havalı, en etkin birliği de meşhur Yeşil Bereliler. O kadar ki Amerikan kahramanlığının timsali olan kovboy filmlerinin oyuncusu John Wayne bile Yeşil Berelileri sinemada canlandırmıştı. Bruce Willis ve diğerleri de. Yeşil Bereliler efsaneydi.

Bu efsane Amerikan askerleri kibirli, yasadışı, ahlak dışı biçimde yabancı bir Müslüman ülkede sormadan etmeden operasyon yapıyorlar. "Bunlar Afrikalıdır, maymundan tam evrimleşmemiştir, beyinleri çalışmaz, ayrıca fakirdirler,  eğitimsizdirler, tüfek turmayı bile bilmezler, dahası Müslümandırlar, her gün yüzlercesini öldürdüğümüz kanı ucuz dindendirler" diyerek, yerel askeri birlikleri adamdan bile saymadan langır lungur dalıyorlar.

Gel gör ki, bu 14 elit Yeşil Bereli, Amerikanların kendi anlatımlarına inanılırsa Afrikalılardan 30 kişilik bir ekiple karşılaşıyorlar. Normalde 300 kişiyi bile rahatça bitireceği varsayılan bu canavarlar, gariban Nijer askerleri karşısında darma dağan oluyorlar. Sokakta dayak yiyince annesini çağıran zengin çocuğu gibi hava desteği istiyorlar.

Önce Amerikan silahlı insansız hava araçları imdada geliyor. Yetmiyor. Sonra Fransız Mirage jet uçakları geliyor, hava bombardımanı yapıyorlar. Yetmiyor. Arkasından helikopterler geliyor. Yetmiyor. Bizim kahramanlar helikopterlere binip arazi oluyorlar.

Sonra kendi milletvekilleri bile utanmıyor musunuz elin ülkesine saldırıp bir de rezil rüsva kaçmaya dediğinde, biz onları İslami Terörist sanmıştık da ondan ateş açmıştık diye özürü kabahatinden beter laf ediyorlar.

Biz yeryüzündeki bir milyar sekizyüz milyon sümsük, sinmiş, beyni yıkanmış korkak ama dünyada ve ahirette sorulduğunda Müslüman insanımıza burada dersler var. Allah her hadisede misaller veriyor bize.

Küfür çok görkemli görünür ama kağıttan kaplandır. Medeniyet, tek dişi kalmış canavardır. Bakmayın birkaç milyon gavurun iki milyara yaklaşan Müslümanı köle etmesine. Öyle müthiş güçlü falan değildirler.

Çorlulu Ali'de nargile höpürdeten, falan belediye başkanının yeğenini tanımakla hava atan miskin gençlere sorsanız, Batı öyle güçlü öyle haşmetlidir ki kölelikten kurtulmayı teklif bile etmemek gerekir. Biz mağlup olmuşuz. İttihad-ı İslam ütopyadır, ahmakçadır, bu nargileci mücahidlere göre.

Ümmetin hayattaki liderlerine sorulursa gene aynı ümitsizlik hakimdir. İttihad-ı İslam, Muslümanların birleşmesi, birbirine veli olması, kardeş olması, ortak paraları olması, kendi faizsiz kısmî rezervsiz hakça maliyeleri olması, birlikte uçak, uydu, bilgisayar, telefon yapıp bunları birbirlerinden almaları, enerjiyi birbirine ucuz kendilerine düşmanlık yapanlara pahalıya satmaları, ortak orduları olması hayaldir, bühtandır, teklif edilmesi dahî yasadışıdır.

Müstekbirler güçlü değildir. Müstekbirler zihinlerimizi tahakküm altına almıştır. Bu bir hipnozdur. Uyandığımız an Nijer'deki Yeşil Bereliler gibi neye uğradıklarını şaşırırlar.

Hakim olan sadece Allah'tır. Şeytanın hilesi zayıftır.

Uyanmanın çaresi de Kuran'da açık ve nettir: bir olup Allah'ın ipine sarılmak.


Yani İslam Birliğini kurup Kuran'ı esas almak. 

Ali Ulvi ALTINSOY
http://www.mirathaber.com/ali-ulvi-altinsoy-nijer-vakasindan-dersler-36-2163y.html


Back To Top