21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Âlimler azgınlaşırsa toplum da çıldırır

Âlimler, toplumun ıslahında en önemli dinamik güçtür. İlim adamlığı vasfının gereğini ortaya koydukları zaman, ıslah kaynağı olurlar. İlmin ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyip bu vasıfları ile bağdaşmayan tavır ve davranışlar ortaya koyduklarında da, fitne ve fesat kaynağı olurlar.
Âlimler azgınlaşırsa toplum da çıldırır
Rabbimiz, Hayat Kitabımızda; "Allah, içinizden iman edenleri yüceltir. Bunlardan kendilerine ilim verilmiş olanları ise kat kat derecelere yükseltir" (Mücadele:58/11); "Kulları arasında en çok korkan âlimlerdir" (Fatır:35/28); "İşte misaller! Biz onları insanlar için ortaya koyuyoruz. Âlim olanlardan başkası onları anlamaz" (Ankebut:29/43); "De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (Zümer:39/9) buyurmaktadır.  Böyle  buyurmak suretiyle, ilmin ve ilim adamlarının sıradanlıktan uzak olup "yücelik" derecesiyle muttasıf olduklarını ortaya koymaktadır. Kendilerine biçilmiş bu "yüce" rolü îfa etmeyen, eğen-eğilen, idarecilerin zulmüne sessiz kalan, hatta bir adım daha ileri giderek onların zulmüne çanak tutan, makamlarında mıhlanıp kalabilme uğruna yağdanlık vazifesi üstlenen, silik şahsiyetli ilim ehli, "bilgi hamalı" olmaktan öteye gidemez. Ne kendinin ne de toplumun onurunu kurtarabilir. Bunlar olsa olsa Firavûnî zulüm düzenlerinin piramitlerine taş taşıyan köleler olabilirler. Onurlu ve şahsiyet sahibi olan ilim ehli, "haksızlıklar karşısında dilsiz şeytan" olamaz. "Zalim hükümdara karşı hakkı haykırarak" gerekirse bu uğurda ölümü de göze alıp "şehitlerin efendisi" mertebesine ulaşır.

İlim ehli, gerek siyasî gerek sosyal alandaki bozuklukları tamirle mükelleftir. "İyiliği emir, kötülükten alıkoyma" birinci derecede âlimlerin görevidir. Önce nefsinde sonra da çevresinde iyiliklerin hâkim kılınması için çırpınan insandır âlim...

Birkaç gün önce Suudi Arabistan’ın, “Kitap yüklü merkeplerinden” biri (Cuma:5), bakın nasıl bir fetva vermiş:

Anadolu haber ajansının aktardığı habere göre; Suudi Arabistan müftüsü ve ulema heyeti başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh, İsrail’e karşı savaşmanın caiz olmadığını ve Hamas’ın terör örgütü olduğunu iddia eden bir fetva yayınladı. Bu fetvanın yayınlanmasından sonra ise İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara, Al-i Şeyh’i tebrik etti. Siyonist Bakan; "İsrail'e karşı savaşmanın caiz olmadığı ve Hamas'ın terör örgütü olduğu" yönündeki fetvasından dolayı Abdülaziz Al-i Şeyh'i tebrik ederek İsrail işgali altındaki topraklara davet etti. Bakan Kara, twetter hesabından şu mesajı paylaştı:

Yazının devamı için »»


Musab SEYİTHAN
http://www.mirathaber.com/alimler-azginlasirsa-toplum-da-cildirir-14-2346h.html


Back To Top