19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Allah’ın Resulü (sav) ile Kur'an ve Sünnet üzerine bir söyleşi (4)

Bu hafta Peygamberimizle (sav) Kuran ve Sünnet üzerine bir sohbet yaptık. Buyurun siz de sohbetimize okuyarak katılınız ve müstefit olunuz.
Allah’ın Resulü (sav) ile Kur'an ve Sünnet üzerine bir söyleşi (4)
Ben: Ya Resulullah. Salat ve Selam üzerinize olsun. Çok merak ettiğim bir soru vardı. Biz Müslümanlar en nihayetinde hepimiz cennete gireceğiz değil mi?

Peygamberimiz:“Ümmetimin hepsi cennete girecektir. Ancak inat edip istemeyenler, kendisini geri çekenler müstesna.”[1]

Ben:Ya Resulullah. Kim cennete girmekten uzak durur ki? Müslümanlardan kim cennete girmek istemez ki? Hiç böyle şey olur mu?

Peygamberimiz: “Kim bana itaat ederse o, cennete girecektir. Kim bana âsî olur, Sünnetime uymaz ise o da kendisini geri çekmiş olur.”[2]

Ben:Bunu biraz açar mısınız? Size âsî gelmek, ne anlama geliyor?

Peygamberimiz:“Kim bana isyan eder yani âsî olursa (Sünnetime karşı gelirse) Allah’a karşı gelmiş olur.”[3]

Ben:Bugün bazı ilahiyatçılar, televizyon programlarına çıkıp ‘Kuran yeterlidir’ demek suretiyle sizin sözlerinizi ve Sünnetinizi ya hafife alıyor, ya da tümüyle yok sayıyor. Siz, bu hususta zamanında sahabileri uyarmıştınız değil mi? Ne buyurmuştunuz zamanında. Bizler için bunları yeniden hatırlatabilir misiniz?

Peygamberimiz:“Dikkat edin! Bana Allah, kitap ve onun gibisini (Sünneti) gönderdi. Sizden biriniz muhtemeldir ki beni yalanlayacak, koltuğuna yaslanmış olduğu halde benden bir hadis kendisine ulaştığında ‘Resulullah, bunu söylemez, söylememiştir, sen bunu (hadisi) bırak, Kuran’da ne varsa ona uy. Kuran size yeter. Kuran’da ne helal varsa onu yapın. İçinde haram varsa onu yapmayın!’ der.”[4]

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/allahin-resulu-sav-ile-kuran-ve-sunnet-uzerine-bir-soylesi-4-14-4099h.htmlBack To Top