14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Almanya çifte vatandaşlık hakkını kaldıracak mı?

Almanya'da son günlerde dillendirilmeye başlanan çifte vatandaşlığın kaldırılması fikri, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) seçim programına girmek üzere.
Almanya çifte vatandaşlık hakkını kaldıracak mı?
Spiegel dergisinin bildirdiğine göre, CDU'nun Entegrasyon Ağı tarafından hazırlanan çalışma, çifte vatandaşlığın revize edilmesini öngörüyor. Partinin seçim programına girmesi muhtemel çalışmaya göre, belirli bir kuşaktan sonra çifte vatandaşlık ile sonlandırılmak isteniyor. Bu durum en çokta Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını ilgilendiriliyor. İlk etapta gurbetçi Türklerin doğuştan çifte vatandaşlık hakkı elde eden çocuklarının bu durumları korunacak. Ancak, doğacak torunların iki vatandaşlıktan birini tercih etmesi zorunlu hale getirilecek.


ALMANYA, ENTEGRASYONDAN ASİMİLASYON ANLIYOR

Almanya’da en az 8 yıldan beri yasal yollarla yaşayan bir Türk ailesinden meydana gelen bir çocuk, otomatikman Alman vatandaşlığını elde edebilmektedir. Bir başka ifadeyle genelde böyle bir çocuk, hem ebeveyninin uyruğuna, hem de Alman vatandaşlığına sahip olmaktadır. Ne var ki Almanya, bu tercihli modeli geçici bir çözüm olarak görmekte ve bu yolla elde edilen çifte vatandaşlık hakkını, kalıcı olmasını istememektedir. 18 yaşını doldurduktan sonra bu insan, iki vatandaşlıktan birisini seçmek zorundadır.

Vatandaşlık kabulü yapan makam, Türk kökenli olan bu insana Alman vatandaşlığını mı, yoksa T.C. vatandaşlığını mı korumak istediğini sorar. Bu gencimiz, ben Türküm ve T.C. vatandaşı olmak istiyorum derse Alman vatandaşlığını hemen kaybeder. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bir Türk genci ise 23 yaşına kadar T.C. vatandaşlığından çıktığını ispat etmek mecburiyetindedir. Bunun yanında Alman devleti, bu durumda olan bir Türk gencine bir tercih hakkı daha vermektedir. Her iki ülke vatandaşlığını da korumak isteyen bu Türk gencinin, 21 yaşına kadar ilgili makama bir dilekçe vermesi gerekir. Şu andaki uygulanan prosedür genel hatlarıyla bu şekilde işlemektedir.

Alman devleti, son dönemlerde Türkiye ile yaşadığı krizlerden ötürü, çifte vatandaşlık hakkını Almanya’da yaşayan gelecek nesiller için kaldırma plânı yapmaktadır. Zaten Almanya, çifte vatandaşlık hakkını kerhen de olsa Türkiye’nin AB’ye girebilme ihtimali doğrultusunda geçici bir formül olarak uygulamaktadır. Türkiye, tam AB üyesi olması durumunda zaten hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de yaşayan Türkler daha geniş bir çerçevede “çifte vatandaş” olacaktı. Yani hem T.C. vatandaşı, hem de AB vatandaşı olacaktı. Herhalde Almanya, bundan böyle Türkiye’nin AB’ye girme projesine artık destek vermeyecek ve dolayısıyla “çifte vatandaşlık” formülüne de gerek kalmayacak.

Ezcümle, Öyle anlaşılıyor ki Almanya’da yeni doğan Türk kökenli çocuklarımız, bir entergrasyon modeli olan “çifte vatandaşlık” hakkından artık mahrum edilecektir. “Ya T:C. Vatandaşı olarak kal, ya da Alman vatandaşı ol” dayatması ise “ya kendi kültürüne sadık ol ya da bize tam asimile ol” anlamına gelmektedir. Almanya’da yaşayan ve o ülkenin kanunlarına tâbi olan Türk insanımız, bundan böyle ne karar verir bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var: Almanya’nın entegrasyon politikasının nihaî hedefi, kendi ülkesinde yaşayan yabancıların Alman toplumuna ve kültürüne tam olarak asimile olmalarıdır. Alman vatandaşlığına geçiş kararı da asmiliyasyonun ilk adımıdır.

NOT: Almanya’nın Entergrasyon ve Asimilasyon anlayışı üzerine daha fazla bilgi için bkz:

http://www.mirathaber.com/erdogandan-gurbetcilere-3-degil-5-cocuk-yapin-5-364h.html

Ali Fuat AKÇAPINAR
http://www.mirathaber.com/almanya-cifte-vatandaslik-hakkini-kaldiracak-mi-1-401h.html


Back To Top