20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Amerikan mahkemesi Riyad'a davaların önünü açtı

Amerikalı yargıç, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak mağdur yakınlarının Suudi Arabistan'a dava açılabilmesi gerektiğine hükmetti.
Amerikan mahkemesi Riyad'a davaların önünü açtı
Amerikan yargıcı George Daniels, Suudi Arabistan'ın neredeyse 3000 kişinin ölmesine neden olan 11 Eylül saldırılarına giden yolda Üsame bin Ladin ve El Kaide'ye maddi desteği nedeniyle yargılanmasının gerekliliğine hükmetti. Riyad'ın davaların reddedilmesi talebini ise kabul etmedi. Yani mağdurlar, Riyad hükümetine doğrudan dava açabilecekler.

Sputnik News'in haberine göre davalar halen Suudi Arabistan ve Amerika ilişkilerinde hassas bir konuyu teşkil ediyor. Riyad ise on yıldan fazla süredir bu davalardan dokunulmazlık bahanesiyle uzak durmaya çabalıyor.

Ancak şu günlerde mahkeme Suudi Arabistan'ı "davacıların istediği bilgileri sunması konusunda zorunlu kılabilir" duruma geldi.

BARACK OBAMA VETO ETMİŞ, KONGRE YENİDEN OYLAMA YAPMIŞTI

Eylül 2016'da dönemin Başkanı Barack Obama (JASTA) Terör Eylemlerini Finanse Edenlere Adalet yasa tasarısını veto etmiş ve Kongre hızla tasarıyla ilgili yeniden oylama gerçekleştirmişti. Sonunda Başkan'ın vetosunu aşmak için gereken oya ulaşıldı. Kanun ise 11 Eylül mağdurlarının ailelerinin, kurtulanların ve sigorta şirketlerinin etkin bir şekilde Suudi Krallığı'na yönelik dava açabilmesine olanak sağlıyordu. Gerekçe olarak Suudi Arabistan'ın el Kaide'yi destekleyen vakıflara maddi yardım sağladığı belirtiliyordu.

Connecticut Senatörü Richard Blumenthal yasa tasarısı kanunlaştığında, “Suudi hükümetinin 9-11 Eylül saldırılarında bir dahli yoksa korkmasına gerek yok. Fakat suçlu ise hesaba çekilmeli. Bu JASTA'nın temel ilkesi” demişti.


Time türk
http://www.mirathaber.com/amerikan-mahkemesi-riyada-davalarin-onunu-acti-38-3672h.html


Back To Top