16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Aşk'ı bilmeye ve yaşamaya olan ihtiyaç

Aşk, insanoğlunun varlık ve yaşama sebebi. Karşılıksız, manevi boyutu büyük ve yaşayışın en yüce hedefi olan sevginin en saf ve katıksız hali.
Aşk'ı bilmeye ve yaşamaya olan ihtiyaç
İnsan'dan Allah'a uzanan bu bağlılık seli içinde aşk, en uzun ve manalı birlikteliğin kaynağıdır. Allah'a aşık olmak, insanın kendi manasını en yüce bir seviyeye ulaştırması demek oluyor.

Ailevi birlikteliğin sosyal varlığının temelindeki sevgi, aşk haline ulaştığında, en olmazlar olur hale gelir; zorluklar aşılır, fedakarlıklar mucizevi noktaya ulaşır. İki insan birbiriyle ruhen ve sosyal manada birbiriyle kaynaşır.

İnsanın diğer cinsine karşı eğiliminin aşk haline gelmesi, duygusal dünyanın zenginliği ile mutluluğun zirveye çıkmasıdır. Bu duygu, hayatın en önemli mutluluğudur. Bu duygu ile her zorluğun üstesinden gelinir ve hayat, anlamlı ve değerli bir özellik kazanır.

Aşkın bir insanda varolabilmesi için, onun duygularına temel olabilecek hayat kültürünün o kişinin bilgi dünyasında bulunması gerekir. Yani insanın muhayyilesi, aşkın önemi ve büyüklüğü ile temellenmiş olmalıdır. Aksi halde, aşkın kişiyi hangi istikamete ve ne tür istikametlere götürebileceği bilinmez.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/aski-bilmeye-ve-yasamaya-olan-ihtiyac-14-1770h.html


Back To Top