All for Joomla The Word of Web Design

Avrupa’da Yeni bir Haçlı ruhu mu uyanıyor

Haçlı seferleri, İslam dünyasına yönelik dini ve manevi değerlerin korunması ismi altında, yapılan askeri seferleri dizisidir. Bu hareket, aslında Hristiyanlığı korumak ve ona yönelik tecavüzleri ortadan kaldırmak yerine, kendi hakimiyet ve sömürülerine dini alet ederek, hristiyanları tek bir güç altına toplayarak İslam dünyasını ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Çeşitli batılı araştırmacılar bile, hristiyan halk kitlelerini çeşitli yerlerde İsa’yı gördüğünü söyleyen uydurma kişi ve olaylar üretilerek, müslümanlarla savaş edilmesinin kutsal bir görev olduğunu anlatıp, bunu çeşitli hayali olay ve semboller ile süsleyerek halkı, İslam topraklarına doğru uzun bir sefere yönetildiğini belirtmektedir. Bu seferlerde onbinlerce insan yollarda açlık, hastalık ve yorgunluk sebebiyle telef olmuş ve papalık müessesesinin kesin zafer elde edileceği ile ilgili kehanetler tutmamıştır.

Sonunda, uzun yıllar süren İslam-Haçlı savaşları, çoğunlukla Müslümanların kesin zaferleri ile sonlanmış ve Avrupa’da Hristiyanlık ve Kilise ciddi bir itibar kaybına uğramıştı.

Günümüzde Hristiyanlığın yaşanan bir din olmaktan çok, siyasi ve ideolojik hedeflere kitleleri yöneltmek için kullanılan “manevi bir haklılaştırma” politikası olduğunu biliyoruz. Özellikle Amerika’daki kilise vaazları, tamamen devletin dış politikasını meşrulaştırıcı bir rol oynamaktadır. Batı’da dinlerini pratik anlamda yaşamasa da, ona karşı saygı ve ruhi bir bağ sebebiyle Hristiyan kitlelerini yeri geldiğinde müslümanlara ve İslama karşı olumsuz şekilde motive etmek ve belli amaçlara hizmet ettirmek için muhafaza edilen manevi bir bağ şeklinde kullanıldığı görülmektedir.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir