20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Aydın Boysan fikrî namusu olan cenaze namazı kılınamaz açık bir kâfirdi

İslâm Cenaze Adabı

Önce Aydın Boysan’dan bağımsız olarak İslâm cenaze adabına ilişkin bazı hususları açıklayalım:
Aydın Boysan fikrî namusu olan cenaze namazı kılınamaz açık bir kâfirdi
İslâm, insanın dirisini ve ölüsünü kuşatan bir hayat nizamıdır. Bu itibarla koyduğu kurallara uyulmasını ister. Bu sebeple Müslümanın cenaze namazının kılınmasını emreder. Ancak cenaze merasiminin feryadı figana boğulmasını, cenazenin müzik eşliğinde, resimler taşınarak, sloganlar atılarak ve de alkışlar tutularak kabre götürülmesini şiddetli bir dille yasaklar.

İslâm dinine zahiren veya kalben iman etmemiş bulunan insanların cenaze namazlarını kılmak, saygı duyularak kabirlerini ziyaret edip bağışlanmaları için dualar yapmak da İslâm'ın Kur'ân kaynaklı yasaklarındandır.

Rabbimiz Tevbe Sûresi'nin 84. âyetinde şöyle buyuruyor:

"Kâfirler ve münafıklardan ölen hiçbir kişinin asla cenaze namazını kılma. (Defin, ziyaret ve dua için)kabri başında durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Peygamberini tanımayıp kâfir oldular ve İslâmi çizgi dışında bir yaşamla öldüler.”

Aydın Boysan Öldü

Ünlü mimar ve gazeteci Aydın Boysan öldü. Bir İslâm toplumunda Müslüman bir aileden gelen kişi, ne derece günahkâr olursa olsun cenaze namazı kılınır. Bu, İslâmî bir görevdir. Ancak Müslümanların Müslüman olmayan kişinin cenaze namazını kılma görevleri yoktur. Kılarlarsa yukarıda açıklandığı üzere bir Kur’ânî yasağı çiğnedikleri için günahkâr olurlar. (Tevbe 84)

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/aydin-boysan-fikri-namusu-olan-cenaze-namazi-kilinamaz-acik-bir-kafirdi-8-2873h.html


Back To Top