19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ayıp olan öpüşmek değil aleniyettir


Ayşe Arman’a Alıştık da Ahmet Hakan’a Ne Oluyor

K.G. olayında yalnızca kucaklaşma ve yanaktan öpme olsaydı biz de makul görebilirdik. Ama bizim meselemiz eşlerin dudaktan öpüşmesi de değil. Cinsel içerikli olarak algılanabilecek böylesi bir öpüşmenin aleni olarak yapılmasıdır.
Ayıp olan öpüşmek değil aleniyettir
1950’ lerde İstanbul’umuzun en meşhur hatip ve yazar hocalarından biri de Şemsettin Yeşil’di. Bendeniz 15 yaşlarında iken onu sevenlerinin kurduğu Ahlâk derneğinde dinlerdim. Bir defasında söz dudaktan açılınca hocamız coştu:

Dudak Mucizevi Bir Organdır

Dudak ne mücizevî organdır, onunla ana-babanın ellerinden öperken zevk alırsın. Çocuğun öperken ayrı bir keyiflenirsin, eşini öperken ise daha farklı bir haz duyarsın. Dudak aynı dudak ama öpülenler değiştikçe alınan zevkler de değişir.‘

Öpme tamam da, kadın ve erkek olarak eşlerin birbirlerini öpmeleri/öpüşmeleri ayrıcalıklıdır. Peygamberimiz oruçlu yaşlının eşini öpmesine onay verdi ve onu bir çiçeğin koklanmasına benzetti ama oruçlu gencin eşini öpmesini tasvip buyurmadı. (Müsned 2/220) Çünkü malum, genç evlilerin öpüşmesi kaçınılamaz sonun başlangıcı gibi olur.

Eşler Eğitim Almasalar da Dudakları Keşfederler

Hiç şüphesiz dudağın işlevlerinden biri de öpmek/öpüşmektir. Özel bir görgüsü olmasa ve eğitimini almasa da eşler dudakları keşfederler ve etkin bir şekilde kullanırlar. Hayvanlar bile dudaklarını kullanırken dudaklarını kullanamayan eşler var mı bilemem ama varsa onlar manen özürlülerdir ahmağın tekidirler.

Sözün özü öpmek - öpüşmek doğaldır. Eşler arasında ise daha bir tabiidir ve olması gerekendir.

Âkıl hiçbir kişinin buna bir diyeceği yok. Eşlerin dudaktan öpüşmesine karşı çıkılıyormuş gibi birileri mangalda kül bırakmıyor. Bu gibi konularda Ayşe Arman’a alıştık da bizim müftü oğlu bekâr Ahmet Hakan’a ne oluyor. Üstelik harama yelken açanların dışındaki bekârlar bu konuları derinliğine de bilmezler.

Yasak olan Öpüşmek Değil Aleniyettir

K.G. olayında yalnızca kucaklaşma ve yanaktan öpme olsaydı biz de makul görebilirdik. Ama bizim meselemiz eşlerin dudaktan öpüşmesi de değil. Cinsel içerikli olarak algılanabilecek böylesi bir öpüşmenin aleni olarak yapılmasıdır.K.G. eşi ve benzerleri, kendi seküler dünyaları içinde tabii görseler de bizim için bu aleni eylem bir çirkinliktir. Kur’ân ifadesiyle gizlisinden de açığından da kaçınılması gereken bir Fahişe/cinsel nitelikli çirkinliktir. (En’âm 151) Ne var ki özellikle bilim dışı evrim teorisi ile kendilerini bilmem ne orjinli gören seküler yaşamlılara bunu anlatamazsınız. Çünkü Peygamberimizin ifadesiyle fıtrî olan “Utanma bütünüyle hayırdır ve imanla gelişir.”(Buharî Edeb 7, Müslim İman 60)

Cinselliği de Kutsallığından Soyutladılar

Cinsel içerikli haramlardan kaçınan eşler ilişkilerini ilk dönemlerindeki gibi hazla yıllarca sürdürürler. Çünkü onlar için cinsellikte gizliliğin cazibesi, utancın gizemi ve yürekten sevginin şiirselliği vardır. Cinselliğin lafı edilmez, açığa vurulmaz ama yaşanır. Aleniyete dökerek cinselliği de bitirdiler. Çağdaşlık hisleri içinde İnsanların önünde öpüşen cinsellik özürlüleri türedi. Seksüel prodükleşen medya, sinema ve porno endüstrisi de cinsellik istismarını kazanç yolu kıldı. Böylece evlilikle ve evlilik içi cinsel haramlardan korunularak ibadetleştirilebilecek ve Cennet’e yol kılınabilecek cinsel hayat haramlara düşülerek Cehenneme yol kılındı.

Peygamberimizin Uyarısı

Peygamberimiz, Kur’ân çizgisindeki beyanlarıyla dilin ve üreme organının Cennete götürebilecek veya Cehennem’e düşürebilecek iki organ olduğunu açıklayarak bu gerçeği dillendirir. (Buharî Hudud 19)

Aldığımız eğitim ve yaşadığımız ve etkileşim içinde olduğumuz iç ve dış çevre bizi farklılaştırıyor. Yine de birbirimizi anlamaya ve değerlerimizi kasıtla aşağılamayı amaçlamayan davranışlara tahammül göstermeye çalışmalıyız.

İslâm’dan kopmak doğaldan kopmaktır. Biz tebliğ edelim de gerisi muhataplara kalmış.


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ayip-olan-opusmek-degil-aleniyettir-ayse-armana-alistik-da-ahmet-hakana-ne-oluyor-7-1979h.html


Back To Top