20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bakıma muhtaç vatandaşımız bir futbolcunun himmetine kaldı


Aile ve sosyal politikalar bakanlığı evde sosyal bakım sigortasını neden ihdas etmiyor?

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City'nin Türk asıllı Alman futbolcusuİlkay Gündoğan, memleketi Dursunbey’de yatağa bağımlı yaşlı bir vatandaşımıza otomatik hasta yatağı hediye etti.
Bakıma muhtaç vatandaşımız bir futbolcunun himmetine kaldı
Dünyaca ünlü Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan, yeni yılda memleketi Balıkesir'in Dursunbey İlçesinde yatağa bağımlı olarak yaşayan 64 yaşında ki Bayram Duray'a otomatik hasta yatağı hediye etti.Bayram Duray’ın, Orman kesimi esnasında üzerine ağaç devrildiği ve bu kazanın ardından bacağının ve belinin kırıldığı öğrenildi. Duray'ın bu kaza sonrası göz damarlarının da zarar gördüğü öğrenilirken, yıllardan bu yana yatağa bağımlı olarak yaşadığı ve kör kaldığı bildirildi. Eşi'nin güçlükle baktığı Bayram Duray'ın bu durumunu tespit eden Dursunbey Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, İlkay Gündoğan'ın Babası İrfan Gündoğan ile konuyu paylaştı. Bu paylaşıma duyarsız kalmayan Gündoğan ailesi, Dursunbey Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile otomatik hasta yatağını Duray ailesine hediye etti. Yatağın kurulumunun ardından İlkay Gündoğanve Babası İrfan Gündoğan'a teşekkür eden Bayram Duray, hayatının geri kalan kısmını daha rahat şartlarda sürdüreceği için mutlu olduğunu belirtti.


AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI EVDE SOSYAL BAKIM SİGORTASINI NEDEN İHDAS ETMİYOR?

Muhterem Okuyucularım;

Memleketimizde demografik yapı hızla değişiyor. Bir başka ifadeyle toplam nüfus içinde yaşlılarımızın sayısı her geçen gün artıyor, bununla birlikte ortalama ömür de uzuyor. Allah’tan herkese hayırlı, sağlıklı uzun ömürler dilerim. Ne var ki ciddî kazalar olmasa dahî ileri yaşlılığa bağlı olarak fizyolojik kayıplar ve hastalıklar, gayri ihtiyari olarak yaşlılarımızı engelli ve hatta bakıma muhtaç hâle getirebilmektedir. Şu anda Türkiye’de ortalama olarak 500 bin bakıma muhtaç engelli, yaşlı ve hasta vatandaşımız, 2005 tarihli Engelliler Kanunu sayesinde bakım ödeneği almaktadır. Ama anlaşılan o ki, birçok yaşlı vatandaşımız, bakıma muhtaç kapsamına girdiği halde, halen sosyal haklarından yararlanmasını bilmiyor.

Ve şaşırtıcı olan şu ki, sosyal yardım yapacak kadar belki yeterince bütçeleri olmayan belediyeler de Engelliler Kanunundan habersiz olacak ki bakıma muhtaç aileleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yönlendirmiyor. Bunun yerine geleneksel olarak halen işlevsel bir ağırlığı olan sivil sosyal yardımlaşma yöntemleriyle muhtaç ailelere elinden geldiği kadar destekçi oluyor. Fakat her ilçe belediyesi, Dursunbey belediyesi kadar şanslı olamayabilir. Biz yine de Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan’ın bu yardımseverliğinden ötürü kendisine teşekkür ederiz. Ama aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinin kendi illerinde mukim bakıma muhtaç durumda olan yaşlı vatandaşlarımızdan habersiz ve duyarsız olmasını da kınıyoruz. Hani Türkiye, bir sosyal devlet idi? Bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlarımız, başkalarının himmetine mi kaldı? Kaldı ki yapılan sivil yardımlar, bakıma muhtaçların ihtiyacını ne kadar giderebilmektedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Düşen Görev

2005 tarihli Engelliler Kanunu’nun hazırlanmasında danışman olarak bizim de katkılarımız olmuştu. Bu kanunun en büyük özelliği içinde kısmen de olsa bakım güvence modelinin olmasıdır. Bu modelinin geliştirilmesi ve sosyal sigortalar sistemi içinde müstakil bir sosyal bakım sigortasının ihdasının gerekli olduğunu zamanında sözlü ve yazılı olarak sık sık belirtmiştik. Mirat-Haber aracılığıyla da önemine binaen bu konulara her defasında temas ettik. Şu birkaç haber-yorum bile bunun kanıtıdır:

http://www.mirathaber.com/yaslilara-donuk-sosyal-politikalarimiz-var-midir-7-1980h.html

http://www.mirathaber.com/aile-ve-sosyal-politikalar-bakanliginin-karnesi-zayif-5-352h.html

http://www.mirathaber.com/turkiyede-500-bin-alzheimer-hastasindan-sadece-75-bini-tedavi-goruyor-4-575h.html

Ne var ki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, aradan 12 yıl geçmesine rağmen Engelliler Kanununda yer alan bakım güvence modelini bir türlü geliştirememiştir. Halbuki şimdi artık tertiplenmeyen Engelliler Şuralarında bakıma muhtaçlık ve sosyal bakım sigortası konuları gündeme getirilmişti ve bu bağlamda somut öneriler sunulmuştu. Bugünkü şartlara göre sadece yoksul bakıma muhtaç engellilere bakım ödeneği verilmektedir. Halbuki haberde okuduğunuz gibi aynî veya nakdî yardım, kendi başına bir çözüm değildir. Çünkü bakıma muhtaç yaşlı kişiye bakan kişi, çoğu zaman eşi olmak üzere yaşlı ve dolayısıyla tecrübesiz olduğu için de kaliteli bakım sunacak güçte değildir. Gerekli olan profesyonel bakım elemanları aracılığıyla evde tıbbî, sosyal ve manevî bakım hizmetleri sunmaktır. Bu son derece gerekli olan hizmetler de ancak bakıma muhtaçlık sorununu kendine has bir sosyal risk olarak gören SOSYAL BAKIM SİGORTASI vasıtasıyla hayata geçirilebilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın haberi var mı bilmiyorum ama belki Bakanlığımızın bir gün SOSYAL BAKIM SİGORTASI aklına gelebilir düşüncesiyle tedbiren hazırlıklı olalım diye zamanında ilk önce Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde ENGELLİ BAKIM BÖLÜMÜ açmıştık. Ne var ki buradan ve diğer üniversitelerde de açılan Engelli Bakım Bölümlerinden mezun olan bakım elemanlarımıza devletimiz evde bakım hizmetlerinde iş vermiyor. İş veremiyor çünkü mevcut sosyal bakım sistemimizin eksik taraflarını tamamlayıp finansman kaynağını da oluşturacak olan SOSYAL BAKIM SİGORTASI’nın ihdasına yönelik şimdiye kadar hiçbir çalışma yapmamıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kendi uhdesinde olan stratejik görevlerini yerine getirmekten aciz olduğu için, bakıma muhtaç yaşlılarımız yurt dışında yaşayan varlıklı ve hayırsever insanların himmetine muhtaç duruma düşürülmüştür. Bu sosyal devletimizin bir ayıbıdır….

Not: Kapsamlı bir bakım güvence modeli hakkında daha fazla bilgi için bkz. http://www.mirathaber.com/bakima-muhtac-annelerine-bakan-iki-kiz-da-felc-gecirdi-8-261h.html

Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/bakima-muhtac-vatandasimiz-bir-futbolcunun-himmetine-kaldi-aile-ve-sosyal-politikalar-bakanligi-evde-sosyal-bakim-sigortasini-neden-ihdas-etmiyor-8-2820h.html


Back To Top