19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bankalar değil finansal mimari incelenmelidir

Fitch'in Türk bankalarını negatif izlemeye aldığı iddialarının ardından açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankalarımız konjonktürel dalgalanmaya karşı kendini koruyacak yapıdadır" dedi.
Bankalar değil finansal mimari incelenmelidir
Bu yılın ilk dört ayında sektörün 18,8 milyar lira net dönem karı elde ettiğini belirten Akben, "Bankalarımız 4 milyar 920 milyon liralık net karla en yüksek nisan ayı rakamını elde etti. Sektör, geçen yılın nisan ayında 4 milyar 223 milyon lira net kar sağlayarak, karını yüzde 16,5 artırdı. Böylece bankacılık sektörü tüm zamanların en güçlü 2. çeyrek başlangıcını gerçekleştirdi." diye konuştu.


BANKALAR DEĞİL FİNANSAL MİMARİ İNCELENMELİDİR

Hiç risk almayan bir yapı olan bankacılık ve kredi payı artan bir Türkiye’de ekonomi ve üretim düşüyor demektir. Bankalar KOBİ’lerin hem kar ortağı hem de zarar ettiğinde ondan karlı çıkan müesseselerdir. Faiz politikasının özeti; KOBİ ve üretim açısından “doktorun iyileşmemiz için verdiği hapın hepsinin aynı gün içilmesi” anlamına gelmektedir.  Bu süreç iyileştirilemezse, ekonomide durgunluğa sebep olacağı ortadadır. İşte bu noktada sadece bankaların değil, finansal mimarinin “izlenme”si gerekiyor.

Yeni kredi ve kaynak bulma arayışının artması finansal mimaride yeni bir yöntem geliştirmesini gerektirmektedir. Deva olacak çözümlerin gündem yapılması ve ‘faizsiz’ uygulamaların katılımcı finans anlayışını dönüştürecek boyutlara taşınması gerekiyor. Sadece kendisini düşünen anlayış sorunun kaynağıdır ve bankaların da risk alması sağlanmalıdır. Aksi taktirde KOBİ’leri krizlere karşı dayanıklı hale getirmek mümkün değildir. Çözüm, ortaklık ekonomisindedir ve bunun için ticaretin kolaylaştırılması ve kayıtlı sürdürülebilmesi hedeflenmesidir.

Bu ülkenin gerçek potansiyelinin faize kurban edilmemesi için sorunların kaynağına inmekle mümkün olacaktır. Son dönemde yatırımların payının artmasına yönelik ve özellikle de katma değer üreten yatırımların desteklenmesi hamleleri önemli gelişmelerdir. Ancak sürdürülebilir kılınması finansal kaynağın uzun dönemli ve rantabl olmasına bağlıdır. Özel sektör, her alanda ciddi yatırımlar üstlenmeye hazırlanması için finansal mimarinin yeniden kurgulanması ve yeni yaklaşımların ortaya konması gerekiyor. Devletin “baba” rolü işte burada gündeme gelmeli, KOBİ’ler de en az bankalar kadar kazanç elde etmelidir..

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/bankalar-degil-finansal-mimari-incelenmelidir-3-4396h.html


Back To Top