16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bankaları değil, paradan para kazanan sistemi sıkıştırmak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Bankaları değil, paradan para kazanan sistemi sıkıştırmak!
Bankaların kredi konusundaki tutuculuğunu kesinlikle aşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: "Devlet bankaları başta olmak üzere bankaların üzerine gideceğiz. Onları sıkıştıracağız. Devlet olarak yatırımcının krediye rahat erişebilmesinin önünü açacağız. Bunun önünü devlet olarak açalım dedik, açıldı ama yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım. Öyle yüzde 15-16'lara varan faizlerle bu olmaz. Diyeceğiz ki, bunu aşağı çekeceksiniz. Ona göre biz sürümden kazanacağız. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil"


BANKALARI DEĞİL, PARADAN PARA KAZANAN SİSTEMİ SIKIŞTIRMAK!

Bugün ekonomi yönetiminin temel yöneliminin ne olduğu net değil. Bu belirsizlik dış dünyadaki olumsuz yansımalarla daha da artıyor. Ekonomide “normalleşmenin” nasıl sağlanacağı ile ilgili net bir plan yok. Büyümedeki bu olumlu gelişmenin istihdam açısından olumlu sonuç vermediği görülüyor. İstihdamı artırmak için gündeme alınan teşvikler de tesir üretmiyor.

Referandum sonrası ekonominin beklentileri yükseldi. Bundan sonra vakit kaybetmeden ülkenin gündemi ekonomiye dönmeli diyenlerin sayısı arttı. Cumhurbaşkanının “bankaları sıkıştırma” söylemi, temel sorunların görülmesi için yeterli değil. Özellikle üretim ve istihdam konusuna dönük adımların bir an evvel atılması gerekiyor. Sanayicinin önünü daha net görebilmesi açısından, yatırıma, üretime, ihracata harcanacak pay artırılmalıdır. Bu ise faizin düşmesi ve yeni kredi imkanları sağlanması ile değil, faizsiz ve üretim ortaklığını destekleyen uygulamalarla olabilir. Türkiye’nin gücünü artıracak çalışmaların devamlılığı buna dayanıyor.

Türkiye’de üretimi adeta cezalandıran uygulamalar kaldırılmalıdır. İthal edeni destekleyen, üreteni cezalandıran üretim ve pazarlama politikası değiştirilmelidir. Üretim maliyetini düşürmek için incelemeler yapılmalıdır. Malezya ve Çin gibi ülke örnekleri incelenmelidir. Devlet desteklerinde önce yatırımın yapılıp teşvikin sonra verilmesi işi zorlaştırdığı için farklı bir sisteme geçilmelidir.

Özellikle yapısal reformların yapılması gerekiyor. İş dünyası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber bürokrasinin, bir an önce daha aktif ve karar verici hale getirilmesini bekliyor. Bürokrasinin iş dünyasının önünü açacak şekilde hızlanması ve ekonominin rayına girmesi önem arz ediyor. Bu ise bankaların değil, bankalara alternatif üretecek sistemin kurulması için yapılacak sıkıştırmalarla olacaktır.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/bankalari-degil-paradan-para-kazanan-sistemi-sikistirmak-3-1812h.html


Back To Top