17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Barajsız seçim yeni sistemin olmazsa olmazıdır

Önümüzde ki yapılacak ilk genel seçimlerle birlikte ülkemizde partili cumhurbaşkanlığı sistemi resmen başlamış olacaktır.
Barajsız seçim yeni sistemin olmazsa olmazıdır
Yeni sistemle birlikte yapılacak genel seçimlerde vatandaşın önüne oy kullanmak üzere iki ayrı sandık gelecektir. Eski sistemde yapılan genel seçimlerde vatandaş tek sandıkta oy kullanıyordu. Tek sandıkta yapılan seçimler sonucu Milletvekilleri seçiliyor, milletvekili çoğunluğunu kazanan partiler hükümeti kuruyordu. Hükümetin kurulması tamamen meclisin insiyatifinde güven oylamasına bağlı olarak yapılabiliyordu. Seçim sonuçlarında Milletvekili çoğunluğunu kazanan tek parti olursa şayet hükümet krizi yaşanmıyor ancak tek partinin çoğunluk sağlayamadığı durumlarda hükümet kurmada sorunlar yaşanıyordu. Koalisyon hükümeti kurulsa bile devletin işleyişinde ki uyumu teminde zorluklarla karşılaşılıyor bu durumun sonucunda da zaman zaman devlet yönetimi zaafiyet içerisine düşüyor ülkenin isitkrarsızlaşmasına neden oluyordu.

Tek partinin seçim başarısı elde ettiği zamanlarda da hükümet krizi yerine Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında yaşanan uyumsuzluklar ülkenin kalkınmasını sekteye uğratıyordu.

Partili Cumhurbaşkanlığı adı verilen Türk usulü demokratik sistemde; seçimlerde vatandaşın önüne konulan sandığın birisinde yasama erki olan TBMM'den ayrı olarak doğrudan hükümeti kuracak olan Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanılırken diğer sandıkta ise yasama görevi yapacak olan milletvekilleri seçimi için oy kullanılacaktır.

Yazının devamı için »»


Fehmi YAĞLI
http://www.mirathaber.com/barajsiz-secim-yeni-sistemin-olmazsa-olmazidir-14-2366h.html


Back To Top