16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

'Barış ayımız Recep ve barış kandilimiz Reğaib mubarek olsun'


Recep barış ayıdır / barış aktiviteleri ile kutlanmalıdır

Hiç şüphe yoktur ki, bütün aylar can ve mal dokunulmazlığına riayet gereken aylardır. Ama bu dört haram ay, içinde saldırılara/düşmanlıklara hiç mi hiç yer verilmemesi, barışın daha bir öncelenmesi, barış şartlarına daha bir uyulması ve barış aktivitelerine daha bir yer verilmesi gereken aylardır.
'Barış ayımız Recep ve barış kandilimiz Reğaib mubarek olsun'
Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de Tevbe sûresinin 36. âyetinde haram ayları ve bu aylardaki barışın evrenselliğini açıklamaktadır. Bu âyet-i kerîmede Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

Allah katında, Allah'ın koyduğu yasaya göre, gökler ve yerin yaradılışından bu yana kameri ayların sayısı on ikidir. Bu on iki aydan dördü haram aylardır. Siz bu aylarda (Rabbinizin buyruklarına aykırı giderek) sakın ha nefislerinize zulmetmeye kalkışmayınız. Allah’a ortak koşanların sizinle topyekün savaştıkları siz de onlarla birlik içinde savaşın. İyice bilin ki Allah emirleri ve yasaklarına aykırılıktan korunanlarla beraberdir.”

Kur'an ile bildirilen dört haram ay, Peygamberimiz tarafında kamerî olan Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem ayları olarak açıklanmıştır.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/baris-ayimiz-recep-ve-baris-kandilimiz-regaib-mubarek-olsun-14-438h.html


Back To Top