19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Baskının hertürlüsü haramdır

Baskı Her Mahallede Var

Bizi takip eden okuyucularımız “Namazsız Tesettürlüler mi, Tesettürsüz Namazlılar mı?” başlıklı yazımızı da okumuşlardır. Namazsız örtülülerin bir kısmının baba - ağabey - koca baskısıyla örtündükleri anlaşılıyor. Zira Rabbimizin buyruğu olduğu inancıyla bilgili ve bilinçli olarak örtünebilselerdi namazlarını da muhtemelen kılarlardı.
Baskının hertürlüsü haramdır
Baskı namazlı tesettürsüzlerin bazılarında da görülüyor. Daha açık bir anlatımla kızımız – kadınımız namaz kılıyor ama örtünemiyor. Çünkü örtünmemesi için babası veya kocası tarafından baskı görüyor.

Baskı Değil Uyarı Yapılabilir

Ergin insanlara sürekli namaz ve tesettür uyarısı yapılabilir. Uyarı Hakka Çağrı ve Batıllar’dan sakındırma olarak dinî görevimizdir. Ama ne namaz ve ne de tesettür için baskı yapılamaz, şiddet kullanılamaz. Baskı ile namaz kılma ve örtünme Allah katında kabul-ü şayan olmadığı gibi kişiler üzerinde ruhen geliştirici olumlu etkiler de bırakamaz.

Baskı, Türüne Göre Kâfir de Yapabilir

Namaz ve tesettür için baskı yapılamaz da namaz kılınmaması ve örtünülmemesi için yapılabilir mi? Bu tür baskı ise hiç mi hiç yapılamaz.

Dinî kurallar çizgisinde yaşanması için dinimizin özünü kavrayamamış bilinçsiz insanlar tarafından baskı yapılabilir, yapılabilir ama bu tür baskı, baskıcı kişileri günahkâr kılar. Ama namaz kılınmaması ve tesettüre bürünülmemesi konusunda yapılan baskı ise baskı yapanları yalnızca günahkâr kılmaz, onları İslâm dairesinden de çıkarır. Kâfir olmalarına da sebep olur. Çünkü böylesi baskıda Rabbimizin Kur’ânî emirleri olan namazı ve örtünmeyi tanımama; ret ve inkâr etme vardır.

Ülkemizde bu tür baskılar da mı var, denilebilir. Ama fetvaiste.comsitemiz yoluyla halkımızla ilişkide olduğumuz için bu tür baskıların yaygınlaşmakta olduğunu görüyoruz.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/baskinin-herturlusu-haramdir-14-2009h.html


Back To Top