16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Başsız müslümanlar

Basını takip ediyorsanız 4-5 gün önce “Suudi Kral Papa ile anlaştı! Medine'de kilise inşa edilecek.”, ”Vatikan Heyeti, ‘Dinlerarası Diyalog’ İçin Suudi Arabistan’da” şeklinde haberleri okumuşsunuzdur. Çok geçmeden “Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, Vatikan'ın, Medine'de kilise inşa etmek için Suudi Arabistan ile anlaştığı iddialarını yalanladı” haberi geldi.
Başsız müslümanlar
Bütün bunları okurken aklıma şu soru takıldı: Suudi Arabistan Krallığı,  Müslümanların halifesi gibi davranma hakkını nereden buluyor?

Tabi ki önce cevaplanması gereken başka bir soru var: Halifelik nedir?

İslam Ansiklopedisi’ne göre; “Peygamberin halefi ve kendisinden sonra yerine kaim olmak itibarı ile İslam camiasının en yüksek reisinin yani imamının ünvanı” olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifade ile tüm Müslümanların doğal lideridir. Allah’ın (c.c) hükümleri ve Peygamber efendimizin (S.A.V) uygulamaları doğrultusunda toplum düzenini sağlamak, İslam ordusuna komutanlık yapmak, cihat çağrısı yapmak, başta Cuma ve Bayram namazları olmak üzere namazları kıldırmak vb. yetki ve görevleri bulunan halife, aynı zamanda Müslümanların temsilcisidir.

632’de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) vefatından sonra 1292 yıl hükmünü sürmüş, dört halifeden (25 yıl) Emevilere, Emevilerden (89 yıl), Abbasilere (508 yıl), Abbasilerden Memlüklülere (258 yıl), nihayetinde ise Osmanlı Devleti‘nin Ridaniye Muharebesini kazanarak Memlük Sultanlığı’na son vermesi ile Osmanlı (405 yıl) himayesine geçen halifelik makamı, TBMM’nin kurulması ile 1922’de padişah olmayan bir hanedan üyesine; “Avluda Kadınlar” adlı bir çalışmaya da sahip olan ressam II.Abdülmecid Efendiye görev olarak verilmiş ve 3 Mart 1924’te de kaldırılmıştır.

Yazının devamı için »»


Eymen NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/bassiz-muslumanlar-14-4153h.html


Back To Top