14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

'Batıdaki din'

Dünyadaki toplumları anlamak için onların karma dininin yapısını saptamak zorundayız. Amerika’nın, Avrupa Birliği’nin ve diğer ülkelerin hamlelerini görmek ya da kendimizi bilmek için hayali bilim dallarına uyarak değil kendi zihinsel araçlarımıza uyarak gerçek durumları olduğu gibi ele almalıyız.
'Batıdaki din'
Çağımızda beşeri bilimler alanında yeni düşünme yöntemleri dayatılmıştır. Bunlar, insan ve toplumların çalışma mekanizmalarını vahyin dışında hatta vahiyle çelişir şekilde ele alma gayesiyle ortaya atılmıştır.

Psikoloji, sosyoloji ya da iktisat olsun, bu araştırma alanları, temellerini vahyin alabildiğince uzağındakurgular. Bunların arasında sosyoloji, ya da Türkçeleştirilmiş haliyle toplumbilim, toplumun çalışma biçimini inceler.

Ancak sosyoloji diye bir bilim dalı gerçekte yoktur.

Toplumun çalışma biçimi, sonradan saptırılıp daraltılmış değil gerçek manasıyla, o toplumun dinidir. Din, o toplumun bütün çalışma mekanizmalarının, ortak toplumsal kabullerinin, ahlakının, yasalarının, törenlerinin, törelerinin, uzlaşma yollarının bütünüdür. Rousseau’nun Sosyal Kontrat dediğinin ve onun dışındakilerin bütünüdür.

Yazının devamı için »»


Ali Ulvi ALTINSOY
http://www.mirathaber.com/batidaki-din-14-443h.html


Back To Top