16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Batıl üzerine kurulan dostluklar devam etmez

Yüce Rabbimiz Ankebût Sûresi’nin 25’inci ayetinde şöyle buyuruyor:

وَقَالَ إِنَّمَا اتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا مَوَدَّةَ بَيْنِكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُ بَعْضُكُمْ بِبَعْضٍ وَيَلْعَنُ بَعْضُكُمْ بَعْضًا وَمَأْوَاكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ نَاصِرِينَ
Batıl üzerine kurulan dostluklar devam etmez
İbrahim onlara şöyle dedi: “Sizin Allah’ın dışında birtakım putlar edinip onlara tapmanızın sebebi sırf bu dünya hayatında birbirinize duyduğunuz sevgi bağları ve aranızda oluşturduğunuz çıkar ilişkileridir. Fakat kıyamet günü birbirinizi tanımayacak, birbirinize lanet okuyacaksınız, ama hepinizin varacağı yer cehennem ateşi olacak ve sizi bu ateşten kurtaracak hiçbir yardımcınız da olmayacaktır.”

Hz. İbrahim (a.s.) putlarla en çok mücadele eden Peygamberlerden biridir. Zira Hz. İbrahim peygamber olarak gönderildiği zaman kavmi putlara, yıldızlara, ay ve güneşe tapıyordu.

Hz. İbrahim onları tevhide, Hakk’a ve hayra davet ediyor, onlar ise putlara taparak batıl ve şerde ısrar ediyorlar, ayak diriyorlardı. Hz. İbrahim’e karşı hep beraber olup cephe almışlardı.

Ayet-i kerimede Hz. İbrahim’in diliyle onların putlara tapmalarının psikolojik sebepleri belirtiliyor.

Yazının devamı için »»


Doç. Dr. Durak PUSMAZ
http://www.mirathaber.com/batil-uzerine-kurulan-dostluklar-devam-etmez-14-3215h.html


Back To Top