13 Aralık 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Belçika aşırı sağı Kur'an'ı AİHM'e taşıyor

Belçika'da aşırı sağcı parti Flaman Çıkarı'nın (VB) senatörü Anke Van dermeersch, Kur'an-ı Kerim'i Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacağını söyledi.
Belçika aşırı sağı Kur'an'ı AİHM'e taşıyor
BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Belçika'nın eski güzellik kraliçesi ve avukat politikacısı Anke Van dermeersch, pazar günleri yayımlanan De Zondag gazetesindeki röportajında, Kur'an'ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı olduğunu söyleyerek, ayetlerde 'kafirlerin öldürülmesinin emredildiğini' söyledi. Van dermeersch, bunun "şiddet çağrısı" olduğunu söyleyerek "Kur'an'ın yarattığı tehlike konusunda toplumu uyarmak için AİHM'e başvuracağım" dedi.

"YASAKLANMASIN GÖZDEN GEÇİRİLSİN"

Van dermeesch Kuran'ın yasaklanmasını değil, kitabın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) açısından gözden geçirilmesini talep edeceğini söyledi.

İslam dinine karşı herhangi bir takıntısı bulunmadığını söyleyen dermeesch, Kur'an'da 'kadına yönelik ayrımcılık, şiddet ve tecavüzün savunulduğunu' öne sürdü.

"18 YAŞINDAN KÜÇÜK KIZLARIN BAŞÖRTÜSÜ TAKMASI YASAKLANSIN"

Belçikalı politikacıya göre "Müslüman kadınların büyük bölümü sosyal baskı yüzünden başörtüsü takmak zorunda kalıyor." Van dermeesch, bu nedenle 18 yaşından küçük kadınların başörtüsü takmasının yasaklanmasını da istedi.

KİTABINDAN DA KUR'AN'A HAKARET ETMİŞTİ

İslam'ı Avrupa toplumu için en büyük risk olarak tanımlayan Anke Van dermeesch, birkaç hafta önce yayımlanan kitabı ile yine tartışmaların odağına oturmuştu.

Belçikalı senatör, anılarını kaleme aldığı 'A.N.K.E, politiek in correct' adlı kitabın kapağında, topuklu kırmızı ayakkabı ile Kuran'ın üzerine basan bir kadın fotoğrafına yer verildi.

Van dermeesch, bu fotoğrafı "Kuran'daki kadınlara yönelik ayrımcılığı protesto etmek için koyduğunu" söyledi. Belçikalı Müslüman politikacılar, Kuran'ın çiğnendiği kitap kapağı ile ilgili suç duyurusu kararı aldı.

Anke Van dermeesch, De Zondag gazetesindeki röportajında, "Kuran'ın tamamını okudunuz mu?" sorusuna, "Hayır, sadece ilgilendiğim konulardaki bölümleri okudum" karşılığını verdi.

Belçika'nın Anvers kentinde 1972 yılında doğan Anke Van dermeesch, 1991 yılında güzellik kraliçesi seçilmişti.

Hukuk eğitimin ardından 1999 yılında Flaman Liberal Demokrat Parti'de siyasete atılan Van dermeesch, daha sonra aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi'ne geçti.

Anke Van dermeesch, Federal Parlamento'da senatörlüğün yanı sıra, Flaman Parlamentosu'nda da milletvekili olarak görev yapıyor.


Time türk
http://www.mirathaber.com/belcika-asiri-sagi-kurani-aihme-tasiyor-38-4270h.html


Back To Top