19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'restorasyon'una uluslararası ödül

Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonu, bir ödüle daha uzandı.
Beyazıt Devlet Kütüphanesi'restorasyon'una uluslararası ödül
Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonu, bir ödüle daha uzandı. Daha önce Amerika Mimarlık Ödülleri ve Dünya Mimarlık Festivali‘nin de aralarında bulunduğu organizasyonlar tarafından ödüle layık görülen proje, LEAF Awards 2017’de de yarışma jürisi tarafından ‘Yılın Yenileme Çalışması’ dalında birinci seçildi. LEAF Awards dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden biri olarak görülüyor.

'Restorasyon faciaları' ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkan, pek çok kez haberlere konu olan bir durum. Dünyaca ünlü mimar ve akademisyenlerden oluşan büyük jüri yaptığı değerlendirmede, Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonunu ‘Refurbishment of the Year - Yılın Yenileme Çalışması’ kategorisinde büyük ödüle layık gördü.

İngiltere’de London’s Royal Horseguards Hotel’de düzenlenen gecede ödülü, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Ayça Vural Cutts aldı.

"Kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik"

Tarihi dokunun korunmasında, gelişmiş teknoloji ve çağdaş sistemlerin katkısına dikkat çeken Murat Tabanlıoğlu şöyle konuştu:

“Bir misyon olarak tarihi ve kültürel açıdan bu sembol yapımızı yenilerken, mevcut dokunun korunması, restore edilmesiyle birlikte, kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik. Bu noktada gelişmiş iklimlendirme ve alt yapı teknolojileri çok önemli kazanımlar, avantajlar sağladı. Renevasyonun gerek hazırlık ve gerekse uygulama aşamalarında yürütülen titiz süreç, bugün bizlerin de gurur duyduğu önemli bir başarı ile sonuçlandı."
Proje daha önce de Amerika Mimarlık Ödülleri jürisi tarafından yapılan değerlendirmede ‘Restorasyon ve Yenileme’ dalında ödüle layık görülmüştü.

Ardından Dünya Mimarlık Festivali-WAF 2016’da ‘Yeni ve Eski Bina’ kategorisinde büyük ödülü kazanmıştı.


https://onedio.com/haber/uluslararasi-basari-beyazit-devlet-kutuphanesi-yilin-yenileme-calismasi-dalinda-birinci-oldu-790097 Onedio
http://www.mirathaber.com/beyazit-devlet-kutuphanesirestorasyonuna-uluslararasi-odul-38-2025h.html


Back To Top