All for Joomla The Word of Web Design

Bir Abdullah İlâhi vardı mütekait değil; Müteharrik bir âdemdi o

İnsanlar vardır; bir lokma bir hırka felsefesiyle yaşarlar. Durgun, pasif bir hayatları vardır. Ama bazıları da vardır ki, aktif ve aksiyon sahibidirler. Hem kendileri hareket halindedirler hem de başkalarını harekete geçirirler. İşte Simavlı Abdullah İlâhi de, böylesi zatlardan birisiydi. O, hakikati ve erdemi tasavvufi yollarda arayan ve Âdemoğullarına bu yolda ışık tutmaya çalışan güzel bir insandı.

Hani Koca Yunus: “Şeriat, tarikat; yoldur varana, / Hakikat marifet andan içerü.”demişti ya. İşte Simavlı Abdullah İlâhi de, Yunusun bu öğüdüne kulak verenlerden biriydi.

Her ne kadar çağdaş insan, hakikat ve marifeti ya siyasette, ya şu ideolojide, ya da, bu “İZM”de arıyor ise de, Simavlı Abdullah, hakikat ve marifeti kâh İstanbul’da kâh Buhara’da kâh da Semerkant’ta arayıp durdu. Hayat hikâyesine kısaca göz gezdirdiğimizde, onun konu başlığımıza ne kadar uygun, ne denli hakikat aşığı bir insan olduğunu göreceğiz.

Diyar Diyar Seyahat

Abdullah İlâhi, 15. Yüzyılın ortalarına doğru Simav’ın köylerinden birinde dünyaya geldi ve ilk tahsilini kendi yöresinde yaptı. Sonra tahsiline devam için İstanbul’un yolunu tuttu.

İstanbul: Günler süren bir yolculuktan sonra genç delikanlı, bu günkü Fatih ilçe sınırları içinde bulunan Zeyrek medreselerinde öğrenci oldu. Devrin güçlü hocalarından, matematik, astronomi, hadis, tefsir gibi dersler aldı. Özellikle felsefe ve mantıkta güçlü bir hoca olan Alâeddin Tusi’nin gözde bir öğrencisi oldu. Tusi, Fatihin talebi üzerine, devrin önemli bilim adamlarından olan Hocazade ile Gazali’nin ve felsefecilerin düşüncelerinin karşılaştırmasını yaptı ve sonra da, yanına öğrencisi Abdullah İlâhi’yi alarak İran’ın Kirman şehrinin yolunu tuttular.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir