10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bize “hoca” gerek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, MEB Şura Salonu'nda yapılan İmam Hatip Okulları Birlik ve Beraberlik Programı'nda, bir müjde verircesine "İlahiyat Fakültesi sayısı 1997'den itibaren 17'den 100'e çıktı. İmam hatip öğrenci sayımız ise 60 binden 1 buçuk milyona yaklaşmış durumda.” şeklinde açıklama yaptı.
Bize “hoca” gerek
İnsanın aklına şu geliyor; bir üretici olarak, ürettiğiniz bir malın ya da hizmetin üretim miktarını yükseltmek tabi ki sizi mutlu edebilir. Peki, ürettiğiniz malın ya da hizmetin kalitesinin hiç mi önemi yok?

Tebdili mekânda ferahlık vardır; Cuma Namazımı hep aynı Cami’de eda etmem. Cuma’nın huzurunu farklı farklı mekânlarda farklı insanlarla yaşamayı tercih ederim. Tabi böyle olunca insan farklı tarzlarda hocalar görüp, kıyaslama şansına sahip oluyor. Kıyaslama da bir eksikliği gözler önüne seriyor.

Türkiye’de tüm toplumun eşit ve homojen bir şekilde eğitim hizmetlerinden yararlandığını iddia edecek olan yoktur. Adaletsizlik almış başını gitmiş; adaletsizliğin en ağır olanlarından biri de “eğitimde adaletsizlik”. Peki, bu sorun sadece kalitesiz eğitim alan kişinin problemi mi? Tabi ki değil, bu toplumsal bir konu. Eğitimdeki bu adaletsizlik, bölgeye göre, gelir seviyesine göre, hatta aynı semt içindeki bir sokaktan diğerine bile hissedilebiliyor. Varlıkları tartışmalı olan, kısaca adı var ama kendi yok dedirten İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakülteleri de bu adaletsizlikten nasibini alıyor. Bazı hocalarımız kendini o kadar güzel yetiştirmiş ki hem dini hem de dünyevî anlamda size yol gösteriyor ve güven veriyor. Bazı “din adamları” için ise aynı şeyi söylemek zor. Durum böyle olunca tüm topluma aynı kalitede din eğitimi verilemiyor.

Yazının devamı için »»


Eymen NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/bize-hoca-gerek-14-3996h.html


Back To Top