19 Kasım 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

BİZİ BİRLEŞTİREN SEVGİYE HASRETİM

İlgisizliğin, vurdumduymazlığın, sorumsuzluğun, başkalarını hatırlama ihtiyacı duymamaya bağlı iletişimsizliğin, diyalogsuzluğun ve muhabbetsizliğin sosyal hayatımıza hâkim olmasını neye bağlayabiliriz?
BİZİ BİRLEŞTİREN SEVGİYE HASRETİM
Bireysel nefsanî ve ahlâkî zaaflarımız, marifetmişçesine taklit edile edile toplumsal gaflete dönüşüp yoksa bizleri sevgisiz bir topluma mi itti? Ne yaptığımızın farkında mıyız? Nefislerimiz de galiba materyalist dünyanın hazzını almaya başladı ve sosyal münasebetsizlikten, selam vermemekten, bayramlaşmamaktan rahatsızlık duymuyor. Manevî istikamet ve gaye kaybolunca vicdana bağlı duygular da köreliyor ve sevgi, ruhsuz robotların davranışlarına benziyor. Ruhsuz sevgi, yalın, halis, çıkarsız ve hakiki sevgi değildir. Menfaate dayanan toplumda görülen sevgi belirtilerinin özünde de aslında sahtelik ve içten pazarlıklar vardır. Seviyordur, çünkü sevdiği kişide istifade edebileceği birçok cazip haslet vardır.

Zenginlik, makam ve nüfuz sahibi olmak, güzellik gibi dünyevî avantajlar, kişiyi ilgi odağı hâline getirebilir. İlginin odağında olan bir kişinin gerçek anlamda sevilip sevilmediğini siz düşünün. Sevgi, bir şeye veya kimseye karşı alaka duymak, ona istekli olmak anlamında anlıyorsanız siz de bu muharrik ilgiye sevgi diyebilirsiniz tabiî. Ama dünyevî menfaatlere bağlı sevgi, sevenleri, aileyi ve toplumu gerçek anlamda saygıya, hoşgörüye, anlayışa, sosyal barışa, huzura ve saadete götürebilir mi o çok şüphelidir.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/bizi-birlestiren-sevgiye-hasretim-8-5232h.html


Back To Top