All for Joomla The Word of Web Design

Borç kişiyi batırır da devleti batırmaz mı?

Yunanistan ve Türkiye’nin borç miktarlarını kıyasladığımızda Ülkemizin toplam iç ve dış borç miktarının Yunanistan dan aşağı kalır tarafı yoktur.

Düz mantıkla sorguladığımız zaman Türkiye, komşumuz Yunanistan ‘ın yaşadığı ekonomik krize benzer bir kriz yaşar mı acaba? Diye bir soru aklımızın bir köşesinde cevaplanmak üzere durmaktadır ve sürekli de duracaktır.

Kişi başına düşen milli gelirin 20 bin doların üzerinde olmasına rağmen nasıl oldu da Yunanistan İMF ye olan 1.7 Milyar Euro taksidi temerrüde düşürdü. Yine aynı şekilde Avrupa Merkez Bankasına olan 4 Milyar Euro borcunu da ödeyemedi. Demek ki kişi başına düşen milli gelirin yüksek olması, Devletin mevcut borçlarını ödemede bir katkısının olacağı anlamına gelmez. Halbuki Yunan Devleti, o paraları halkının zenginliği için, diğer bir ifadeyle kişi başı milli geliri artırmak için borçlanmıştı.

Tarihte Avrupa medeniyetinin manevi babası; Günümüzde de şımarık evladı konumunda ki Yunanistan bu özelliği sayesinde AB’nin zengin ülkeleri duruma müdahil olup Yunanistan Devleti’ni ekonomik krizden kurtardılar. Aksi halde Yunan halkı Devletlerinin düştüğü ekonomik kriz nedeniyle bağlı oldukları kapitalist sistem üyeliğinden ayrılıp devrimsel köklü rejim değişikliklerine neden olabilirlerdi. AB’nin zengin ülkeleri, küresel kapitalist emperyal rejimin sahipleri fazla beklemeden Yunanistan’da ki duruma müdahil oldular. Üç yıl içerisinde 86 Milyar Euro verecek olan AB bu paranın 35 Milyarlık kısmını Yunanistan’ın kalkınmasına harcayacak. Bu operasyonun diğer gizlenen adını kabaca ifade edecek olursak; Yunanistan’ın borcu sıfırlandı demektir.

Yazının devamı için »»

Mali Müşavir & Bağımsız Denetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir