20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Borca dayalı sistem kompleksi

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem Bey; iki hafta önce TRT Haber’de, “dolar 4 TL oldu algısı yanlıştır” şeklinde bir ifadede bulunmuştu. Bu demeç internet sitelerinde de haber olarak yayınlandı. Evet. O günlerde dolar 3,98’lerde seyrediyordu. Ancak; toplum 2 kuruşluk farkı, ‘algıda tamamlama’ şeklinde, çoktan kabullenmişti.
Borca dayalı sistem kompleksi
Bu tip tetiklemeler, belli noktadaki insanları komplekse sokmamalı. Onlara; ayağı yere basan, olağanüstü koşullarda, olağan ya da olağanüstü alternatifler üretebilecek genişlik kazandırmalıdır.

 Buradan yola çıkarak farklı bir konuya değinmek istiyorum. Hali hazırda, ekonomide sürekli algı yönlendirmesiyle karşı karşıyayız. Marketlerde, mağazalarda çalan müziklerden, kurulan billboardlardan, fiyat etiketlerine kadar, bir yığın dışsal uyarıcı, insanları tüketim yapmaya koşullandırıyor.

Hele 99’lu fiyat etiketleri yok mu! Dükkan ve mağazalardaki bu tip fiyat etiketleri, algılarımızı yıllardır tahrip ediyor.  Bu durumda, Sayın Ertem 99’lu etiketleri de makul kabul etmiş oluyor tabi. O’nun bu yaklaşımı, ister istemez, AVM’lerin, mağaza ve marketlerin etiket fiyatlamaları da; algı değildir, gibi bir çıkarıma götürür bizi ki; bu yanlış olur.

Yazının devamı için »»


Sadık USLU
http://www.mirathaber.com/borca-dayali-sistem-kompleksi-3-3800h.html


Back To Top