20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Büyüdükçe küçülüyor muyuz?

Büyüme 2017 yılının tamamı için yüzde 7.4 seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrek verisi ise yüzde 11.1'den yüzde 11.3'e revize edildi. Geçtiğimiz yılın tamamında kişi başı gelir, TÜİK verilerine göre cari fiyatlarla 38,660 TL (10,597 dolar) oldu; Dolar bazında bir önceki yıla (10,807 dolar) göre bir miktar düşüş gösterdi.
Büyüdükçe küçülüyor muyuz?
GSYİH'nin yüzde 59.1'ini oluşturan kişisel tüketim harcamları 2017'de yüzde 6.1 artış kaydetti. Ekonomik faaliyetler bazında bakıldığında tarım sektörünün katma değeri yüzde 4.7, sanayi sektörünün yüzde 9.2, inşaat sektörünün ise yüzde 8.9 arttı. Hizmet sektörü ise yüzde 10.7 artış kaydetti. Dördüncü çeyrekte ise bir önceki yıla göre; tarımın toplam katma değeri yüzde 6, sanayi sektörü yüzde 8.8, inşaat yüzde 5.8 ve hizmetler sektörü yüzde 9 artış gösterdi.


BÜYÜDÜKÇE KÜÇÜLÜYOR MUYUZ?

Ekonomide 2017 büyüme rakamı 7,4 olarak açıklandı. Bu güzel gösterge başta sofralar olmak üzere her şeye yansımalıdır. Büyümenin millete yaradığını nasıl anlayacağız? Elbette diğer göstergelere bakarak! Mesela bu kadar büyüme gösteren bir ekonomide istihdam da artar. Bu kadar büyüyen ekonomide enflasyon da düşer. Hatta büyüme sürdükçe döviz kurları da sabit kalır ve şirketler kur zararı açıklamaz.

Gerçek bir büyüme hem ekonomiyi güçlendirir hem de hane halkını. Bankalar kadar millet de kazanır, bütçe açığı kapanır ve dış ticaret fazlası bile oluşur. Bu gelişmeler yaşanan bir ülkede de borcunu ödeyemediği için kendini yakan, kirasını ödeyemediği için intihar eden olmaz. 2018 yılında yukarıda saydıklarımızı dikkate alarak büyüdük mü yoksa küçüldük mü anlayacağız. Uzmanlar dolar bazında küçüldüğümüzü iddia ediyor.

2017 yılındaki yüzde 7,4’lük çok yüksek büyümeye karşın GSYH’miz önceki yıla göre 10 milyar Dolar, kişi başına gelirimiz de 286 Dolar gerilemiş bulunuyor. “% 7,4 büyüyecek yerde % 5 büyüyüp enflasyonu ve cari açığı daha düşük düzeylerde tutarak USD / TL kurunu 3,40’da tutabilseydik, GSYH’mizi 913 milyar Dolara, kişi başına gelirimizi de 11.370 Dolara çıkarsaydık daha mı iyi olurdu” diye soran uzmanlar var. çünkü, önemli olan büyümenin sürdürülebilir olmasıdır, aksi taktirde büyürken de küçülebiliriz.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/buyudukce-kuculuyor-muyuz-3-3718h.html


Back To Top