19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Büyük İtiraf! Bankalar kabul etti

Yapı Kredi, Garanti ve Albaraka Türk bankaları kredi vererek takibe düşürdüğü 700 milyon TLdeğerindeki faizli alacaklarını 32,5 milyon TL karşılığında4 varlık yönetim şirketine sattı.
Büyük İtiraf! Bankalar kabul etti
Satılan borcun tahsilini Hayat Varlık Yönetim, Emir Varlık Yönetim, Sümer Varlık Yönetim ve Destek Varlık Yönetim yapacak. Finans sistemi içinde, ikinci bir baskı aracı olarak kullanılan varlık yönetim şirketleri, bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumların borçlarının satın alınması, yeniden yapılandırılarak tahsil edilmesi amacına yönelik faaliyet gösteren şirketlerdir. Bir başka ifadeyle, borç satın alan şirketlerdir.Satın aldıkları borçları daha baskıcı biçimde borçlunun üzerine giderek tahsil etmeye çalışırlar.

Şimdi konuya bakış açısını zenginleştirme adına şu soruyu soruyoruz; banka sizce neden 700 milyon TL gibi bir rakamın büyük bir oranından vaz geçip, borca göre çok küçük bir rakam olan 32.5 milyon TL gibi bir rakama borcun tümünü satıyor? Bankanın kasasından nakit 700 milyon TL çıkmışsa(!) bu kadar zararı sineye çekip nasıl mali olarak sarsılmıyor? 700 milyon TL tutarındaki rakamı tahsil için 32.5 milyon gibi bir sorumluluğun altına giren varlık yönetimi isminde oluşmuş şirketler, bankanın alamadığı parayı nasıl alacaktır?Bankanın kullandığı hukuk yollarının dışında bu varlık fonları bir hukuk yöntemi mi kullanıyor da bankanın alamadığı parayı tahsil edecek?

Elbette değil. Borcu satın alan varlık yönetimi, aynı hukuk yollarını kullanacak ancak arada bir fark olacak, oda borçlu olan insanların üzerine yıldırırcasına, aralıksız gidilecektir. Telefonla, mesajla korkutucu bir ses tonu ile hapis, haciz gibi cezalarla karşı karşıya gelineceğini sert bir üslupla ifade edecekler. Hatta bu korkuyu iyice halkımıza yerleştirmek için, haciz arabasına binecek, eline çantasını alıp lacivert takım elbisesi ile borçlunun kapısına dayanacak.Borçlunun durumunu düşünebiliyor musunuz?Ailesini, çocuklarını, apartmandaki komşularının bu olaya şahit olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/buyuk-itiraf-bankalar-kabul-etti-3-1987h.html


Back To Top