16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Büyükanne projesinde yaşanan ilk sorun: Rapor karmaşası

Aile Hekimleri Federasyonu ve Bursa Aile Hekimleri Derneği İkinci Başkanı Dr. Mehtap Gürbüz, torunlarına bakan büyükannelere maaş bağlanması için istenilen sağlık raporlarında mevzuat eksikliğinden dolayı karmaşa yaşandığını belirtti.
Büyükanne projesinde yaşanan ilk sorun: Rapor karmaşası
Büyükanne projesini aile hekimlerinin sonuna kadar desteklediğini belirten Dr. Mehtap Gürbüz,"Büyükanne maaşı bağlanırken istenen bazı belgeler arasında sağlıklı olma durumunu belirten belge de bulunuyor. Ancak bu konuda mevzuat eksik. Biz hekimler olarak ne durumda torununa anneanne, babaanne bakabilir veya bakamaz konusunda karar vermekte güçlük çekiyoruz. Aileler de bu konuda oldukça sorun yaşayacaklar diye düşünüyoruz" dedi.

Bakanlığın hazırladığı rehberde hangi hastalıkların çocuk bakımına engel olduğu, muayeneyi yapacak hekimlerin hangi kriterleri göz önüne alması gerektiği yönünde hiçbir bilimsel kriter belirtilmediğine dikkat çeken Dr. Gürbüz, "Bu nedenle uygulamada birlik yaşanamayacağı ve kişilerin mağdur olacağı endişesini taşıyoruz" dedi.


Artık bilindiği üzere Mirat Haber olarak, sadece haber yapmakla yetinmiyoruz, haberlerin içeriğine yönelik olarak bazen takdir edici, bazen uyarıcı, bazen hatırlatmacı ama bundan daha da önemlisi iyi niyetli ve samimi değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bunun ötesinde verdiğimiz bir haberin sıkı takipçisi de oluyoruz. İlgili konu ile ilgili yeni bir haber çıktığında bu haberi de verip daha önceden yaptığımız değerlendirmelerimizi de bu vesile ile gözden geçirerek, yeni yorumlarımızla özellikle yanıldığımızda kendimizi revize ediyoruz. Ancak yorumlarımızda yaptığımız ikazların çoğu zaman doğru çıktığına ve önerilimizin de pek dikkate alınmadığına şahit oluyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de henüz yürürlülüğe girmeden Büyükanne Projesi ile ilgili kaleme aldığım köşe yazımdır.

İşte haberde de okudunuz. Aile Hekimleri Federasyonu, büyükanne maaşı almayı hak eden fakat bunun için gerekli olan sağlık raporunun hangi kriterlere göre nasıl tanzim edilmesi gerektiğini hekimlerimiz tam olarak bilmiyor. İşte biz de köşe yazımızda tam da bu noktaya parmak basmıştık. Kısaca hatırlayalım. Ne demiştik: “Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fizikî veya ruhî rahatsızlığının bulunmaması gerekir. Pekiyi, büyükannelerin yaş durumu ile ilgili bir sınırlama var mı? Hem var hem de yok gibi. Çalışma Bakanının açıkladığına göre büyükannenin 65 yaşından büyük olmamasına dikkat edilecekmiş. Ama büyükannenin sağlık durumunun bir çocuğa bakabilecek durumda olup olmamasına daha da çok önem verilecekmiş. Yani sağlık durumu iyi olan 65 yaşın üzerindeki büyükannelerin de projeye dâhil edilebilmesi mümkündür. Noterler her hangi bir işlem için, 65 yaşın üzerindeki yaşlılardan devlet hastanelerinden tam teşekküllü bir sağlık raporu istiyorlar. Acaba burada da büyükannelerden bir sağlık raporu istenecek midir?”

Demek ki devletimiz, torunlarına bakacak büyükannelerin yaşına bakmaksızın hepsinden sağlık raporu alma şartı getirmiş. Türkiye’de ilk kez böyle bir proje uygulandığı için, hekimlerimiz büyükannelere torun bakımı için gerekli olan raporları tanzim etmekte tereddüt etmektedir. Haksız da değiller. Çünkü hekimlerimiz (pratisyen doktorlarımız), geriatri hekimi (yaşlı hastalıkları uzmanı) olmadıkları gibi sosyal pedagog hiç değiller. Çocuk bakımı için sağlık şartı ne kadar önemli ise pedagojik tecrübe de o kadar önemlidir. Ne var ki hekimlerimizden sadece sağlık raporu istenmektedir. Buna rağmen sağlık raporunun neye göre nasıl ele alınacağı halen ortada.

Onun için bununla ilgili gerekli mevzuatın acilen düzenlenmesi gerekmektedir. Hangi sağlık sorunu olan büyükanneler, torununa bakabilir, hangileri bakamaz? Hangi (yaşlılığa bağlı) hastalık türleri ve dereceleri torun bakımı için uygundur, hangiler uygun değildir? Torun bakım hizmetlerinde istismar ve şiddet olaylarının olmaması için, bu gibi sıhhî belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve maaş ödeme sürecinde ihtiyati tedbir olarak denetimlerin de yapılması gerekmektedir. Sağlık raporu tanzim eden heyetin içinde mümkün mertebe bir geriatrisin yanında sosyal hizmet uzmanının da bulundurulması elzemdir.

Konuya ilgi duyan okuyucularımız BÜYÜKANNE PROJESİ FITRATA NE KADAR UYGUNDUR? yazımızı ayrıca okuyabilirler.

Bunun yanında Mirat Haber yazarlarından Ali Akçapınar‘ın BÜYÜKANNE PROJESİNE 105 BİN KİŞİ MÜRACAAT ETTİ haber-yorumu da ilginizi çekebilir.

Nurullah GEZGİN
http://www.mirathaber.com/buyukanne-projesinde-yasanan-ilk-sorun-rapor-karmasasi-7-419h.html


Back To Top