16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Büyükanne projesine 105 bin kişi başvurdu

Bakan Müzezzinoğlu, torununa bakan büyükanne maaşlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.
Büyükanne projesine 105 bin kişi başvurdu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSGB) Bakanı Müezzinoğlu, 6.500 kişiye ödenmesi planlanan 425 liralık büyükanne maaşı için bugüne kadar 105 bin kişinin başvuru yaptığını, 27 bin 30 başvurunun şartlara uygun olduğunu açıkladı. Başvurular arasından ailenin gelir düzeyi, çocuk sayısı, doğumun normal veya sezeryan doğum olması, büyükannenin sağlığı ve yaşı gibi kriterlere göre eleme yapılarak 6.500 kişiye torun maaşı bağlanacak. ÇSGB Büyükanne Projesi kapsamında, annenin fiilen çalışıyor olması kaydıyla, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay süreyle 425 TL karşılıksız maddi destek verilmesiyle ilgili 10 ilde ilk belirlenen 6.500 ailenin isimleri bakanlığın https://buyukanne.csgb.gov.tr' adresinden sorgulanılabilinecek.


BÜYÜKANNE PROJE SONUÇLARI NE GÖSTERİYOR?

Hükümetimizin 10 ilde uygulamaya koymak istediği “Büyükanne Projesi” ile ilgili olarak Mirat Haber sitemizin köşe yazarlarından Nurullah Gezgin, “Büyükanne projesi fıtrata ne kadar uygundur? başlığı altında kapsamlı bir değerlendirmede bulunmuştu. Artık müracaat süresi tamamlandı ve sonuçlar ortaya çıktı. Bu yorumumuzda biz de bu sonuçlardan yola çıkarak, bir değerlendirmede bulunacağız:

78 Bin Kişi Boşuna Müracaat Etmiş

Buna göre “Büyükanne Projesinden” yararlanmak isteyen 105 bin çalışan kadın müracaatta bulunmuş. Bilindiği üzere müracaat edebilme hakkına sadece 10 ilin çalışan ve çocuk sahibi olan kadınları sahiptir. Ancak müracaat edenlerin sadece 27 bini hak sahibi olduğu tespit edilmiş. Yani 78 bin kişi boşuna müracaat etmiş. Bu nasıl olabilir? Ya müracaat edenler, yararlanma şartlarını okumadan, ya da şartlara haiz oldukları halde bahsedilen illerin dışından müracaat etmiş olabilirler. Bakanlık bu hususta bize ayrıntılı açıklamalarda bulunmadığı için, ancak doğruya yakın bir tahminde bulunabiliyoruz. Genelde Türk halkının zihniyetinden şunlar geçer: “Biz de bir şansımızı bir deneyelim. Gerçi biz ilan edilen o 10 ilin içinde ikamet etmiyoruz ve sadece 6.500 kişiye bu para verilecekmiş ama kim bilir, belki hükümetimiz bir kıyak yapar ve bu sayı artırır veya bizim ilimizi de kapsama alır.” Ama görüldüğü üzere hükümetimiz ne açıkladı ise harfiyen ona uymuş ve ne il sayısını, ne de hak sahibi sayısını artırmış.

27 Bin kişi Hak Sahibi İken Sadece 6.500 Kişi Yararlanabilmiş

Bahsedilen 10 ilde ikamet edip büyükanne maaşından yararlanma hakkına sahip olan 27 bin müracaatçının işlemleri dikkate alınmış. Yalnız müracaatlar, daha önceden belirlenen 6.500 sayının üzerinde olduğu için, hükümet zorunlu olarak eleme yöntemi ile hak sahiplerinin sayısını aşağıya doğru çekmiş. Dolayısıyla 20.500 kişi, hak sahibi olduğu halde elenmiş. Bir başka ifadeyle şartları yerine getirdikleri halde hak sahiplerinin ortalama % 70’i projenin dışına itilmiştir. Diğer % 30’u ise mutlu azınlık olarak bir yıl boyunca maaş elde edebilecektir. Bunun garantisini hükümet veriyor çünkü bu maaşın yarısını İşkur, diğer yarısını da diğer kurum ve kuruluşlar üstleniyor.

Projenin Geleceği Belirsiz

Hükümet yetkilileri, projenin somut geleceği hakkında fazla bilgi vermezken, ödenecek maaşların takibinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının uzmanları tarafından yapılacağı, bir yıl sonra bu projenin verimliliği değerlendirileceği ve buna göre bir hükümet projesi haline dönüşüp dönüşmeyeceğine karar verileceğini belirtmektedir. “Dünyaya örnek bir proje olsun” temennisiyle ortaya atılan bu proje, Mirat haber’in de açıkladığı gibi, kadının istihdamı uğruna anne-çocuk münasebetini zayıflatması dolayısıyla fıtraten sakıncalıdır. Diğer taraftan hükümet, proje kapsamında hak sahiplerini dahî kendi içinde tartışılabilir kriterle elemesinden proje bütçesinin sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Projenin bir yıl sonra bütün ülke çapında sürekli olarak uygulanabilirliğine yönelik şimdiden bir kaynak paket hazırlanmamış olduğuna göre projenin kalıcı bir aile politikası konsepti olmaktan çok geçici bir dönem için ve test amaçlı olarak düşünüldüğü anlaşılmaktadır.

Nihaî Değerlendirme

Kısacası bu uygulama, sınırlı kaynaklarla ülkemizin belirli illeri, belirli bir zaman ve belirli bir kesim için hazırlanmış bir pilot projedir. Annelerimizi daha çok çalışmaya özendirmesi ve ailelerinden/çocuklarından uzaklaştırması bakımından bu projenin sosyal ve fıtrî olduğu söylenemez. Tek tesellimiz, kaynak yetersizliğinden dolayı bu projenin bu şekilde yaygınlaşmasına imkân olmadığıdır. Doğrusu anne-çocuk birlikteliğini önceleyen bir sosyal projenin hayatiyet bulmasıdır. Büyükanne projenin mahsurları ve önerilerimiz hakkında daha fazla bilgi için bkz.:

Büyükanne projesi fıtrata ne kadar uygundur?

Ali Fuat AKÇAPINAR
http://www.mirathaber.com/buyukanne-projesine-105-bin-kisi-basvurdu-7-388h.html


Back To Top