21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Büyütülmeyen çocuklar

Sen yapamazsın” ebeveynlerin sık kullandığı, çocuklar yetişkin olduktan sonra dahi kullanmaya devam ettikleri cümlelerden biridir. Bu cümle bazen “küçük olduğun için bunu başarmaya gücün yetmez “ bazen de “sana anlatmaya harcayacağım zamanda kendim yaparım” cümleleri yerine kullanılır aslında. Peki çocuklar için çok duydukları bu cümle ne ifade eder? Nasıl bir mesaj içerir?
Büyütülmeyen çocuklar
Sen yapamazsın cümlesi çocuğa “sen bunu yapabilecek kabiliyette değilsin, sana güvenmiyoruz” mesajı verir. Kendini tanıma sürecinde olan çocukta ise “ben yapamam” duygusunu geliştirir. Bunun sonucu olarak da aslında kolaylıkla yapabileceği bir etkinliği denemez, “başaramam, ayıplanırım” düşüncesiyle sorumluluk almaz.

Bizler anaokulunda, yaşına uygun sorumlulukları almaya yanaşmayan, özgün ürün üretme konusunda hep destek bekleyen çocuklarımızı takip ettiğimizde bu çocukların ya evin en küçüğü olduğunu ya da mükemmeliyetçi ailelerde yetiştirildiklerini görüyoruz. Ebeveynler evin en küçüğü olan çocuklarına kıyamadıkları, mükemmeliyetçiler ise güvenemedikleri için “sen yapamazsın “cümlesini sıklıkla kullanıyorlar maalesef. Oysaki çocuğun psikolojik olarak büyümesini, kendisine güvenmesini engelleyen bu cümlenin yerine “denemelisin” denilmesi faydalı olacaktır. Çünkü “denemelisin” kelimesi her hangi bir yargı içermez. Çocuğa “denemeden yapıp yapamayacağını bilemezsin, yapamazsan bu bir ayıp değil, yapabilmense senden mutlaka beklediğimiz bir şey değil, ama denemen kendini tanıman ve ilerleyebilmen için mutlaka gereklidir“ mesajını verir.

Yazının devamı için »»


Şeyma Demircan NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/buyutulmeyen-cocuklar-6-3216h.html


Back To Top