11 Aralık 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Amerika'nın Nijer fiyaskosu

Amerikan özel vurucu timlerinin yüzde yüz Müslüman nüfuslu ama dünyanın en fakir ülkelerinden Nijer ordusu askerleri tarafından yenilgiye uğratılması, bugünlerde Amerikan kamuoyunu üzerken, Müslüman dünyası kendi vücudunda gerçekleşen bu tecavüz konusuna yine uzak

Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetlerine bağlı özel kuvvetler olan Yeşil Bere komandolarıyla Nijer güçleri arasında 4 Ekim 2017 sabaha karşı gerçekleşen çarpışma, yavaş yavaş ortaya dökülmekte ve Trump dönemindeki ilk çarpışma sırasındaki asker kaybı olarak ilan edilmekte.

Amerika'nın Nijer'de ne amaçla bulunduğu ve ne yapmaya çalıştığı belirtilmeyen açıklamada, Nijer devletine bağlı 30 silahlı askerle 12 Amerikan Yeşil Bere komandosunun birbirine ateş açtığı ifade edildi. Amerikan birliği Nijerlileri “İslamcı terörist” sandıklarını ileri sürüyorlar. İlk bir saat boyunca bir yardım istememesi bu çarpışmayı kazanacaklarını düşündüklerini gösteriyor.

Bir saatin sonunda Amerikalılar en yakındaki Fransız kuvvetlerinden Mirage uçağı desteği istediler. Ancak Fransızlar bundan en erken bir saat sonra geldiler ve bir savaş halinde olmadan kendi ilkelerindeki Nijer askerlerini havadan saldırarak şehid ettiler. Fransızlar aynı zamanda komşu Mali'yi de işgal etmiş durumdalar. Her iki ülke de eski Fransız sömürgesi.

Fakat iki saat sonra bildirildiği kadarıyla 4 ölü ve 2 ağır yaralı veren Yeşil Bereliler Nijer'i helikopterlerle terk ettiler. Bu da 2017'de Amerika'nın en büyük resmi çatışma kaybı olarak kayda geçirildi.

Amerikan kamuoyu bu gelişme ve ardından Amerika'nın Nijerya'da 800 asker bulundurduğunun öğrenilmesiyle olaylar karşısında şaşkınlığa düştü. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, ABD meclisi olan Kongre'ye Amerika'nın çeşitli müdahaleler için'teröre karşı' 6000 kişilik bir özel kuvvet gücü olduğunu bildirdi. Özel kuvvetler, gizli görevler ve suikastler gibi amaçlarla da kullanılabiliyor.

Bunlar Amerika ve Fransa gibi iki demokrasi savunucusu ülkenin yabancı ülke askerlerini ve sivillerini istedikleri gibi öldürmekten çekinmediklerini göstermesi bakımından da önemlidir.

Ancak her iki ülkenin de birçok operasyonu artık eline yüzüne bulaştırmaya başladığını, teknolojideki ilerlemelere ve muazzam ateş gücüne rağmen insan unsurunun giderek gerilediğini göstermekte.

Nijer, 16 yaş ortalamasıyla dünyanın en genç ülkesi. Üniversiteleri ve ticaret kolonileriyle eski Müslüman Mali İmparatorluğunun zengin ve müreffeh ülkesiyken, Fransız sömürgeciliğinin altına girmesi nedeniyle Fransızca yaygın olarak konuşulmakta. Amerika’nın askeri unsurlarına ek olarak istihbarat olarak da FETÖ okulları varlığı bulunmakta.

Ülkelerini mertçe savunurken şehid olan Müslüman Nijer ordusunun kahraman askerlerine Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ülkemizin dünya Müslümanlarına alakasının artacağını temenni ediyorum.

C. Ufuk BAKIRÇAY
http://www.mirathaber.com/c-ufuk-bakircay-amerikanin-nijer-fiyaskosu-42-2144y.html


Back To Top