13 Aralık 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Çağın Ebu Leheb’leri

İslam'ın kurtuluş çağrısına karşı her çağın Nemrutları, Firavunları, Ebu Cehilleri, Ebu Lehebleri vardır ve olacaktır. Her çağın, yeryüzünün neresinde olursa olsun İslam'ın kurtuluş çağrısına karşı duracak, engel olacak, davetçilerine karşı amansızca mücadele edecek, onların önüne kesecek, baskı, işkence, şiddet, sürgün, hapis cezaları verecek, davetçileri karalayacak, itibarsızlaştıracak, fitneci-fesatçı-radikal diye ilan edecek iktidarlar olacaktır.
Çağın Ebu Leheb’leri
Bu hadise hem tarihsel bir vakadır hem de iman-küfür çatışmasında her zaman yaşanacak bir gerçekliktir. Bunun nedeni Hz. Adem’le (as) başlayan bir hak-batıl mücadelesi olduğu içindir. Tevhid-şirk mücadelesi olduğu içindir. Daha anlaşılır ve güncel bir dille iktidar-egemenlik, itaat-isyan mücadelesi olduğu içindir.

İnsanlık tarihi boyunca süregelen mücadelenin temeli, iktidar kavgasıdır, yönetmek, güce hakim olmak kavgasıdır. Güçlü olmak ve o gücün verdiği meşruiyeti kullanmak kavgasıdır. Hak olan din İslam’la batıl olan dinler arasındaki kavga da bu minval üzere sürmüştür ve sürmektedir. Azgınlaşmış, tuğyan eden tagutlar ile Allah’a kulluk edenler, yalnızca Allah’ı ilah kabul edenler arasındaki savaş, yalın bir egemenlik savaşıdır.

Bu mücadele hayata müdahil olmak, sorunları ve refahı hangi referanslar doğrultusunda yönetmek merkezli sürmüştür, sürmektedir. İnsanın insanla, insanın eşyayla ve evrenle, insanın toplumla ve iktidarla olan ilişkilerini hangi dinin ilkelerine göre bir kalıba sokacağı hususlarında ete kemiğe bürünmüştür.

Yazının devamı için »»


Yakup DÖĞER
http://www.mirathaber.com/cagin-ebu-lehebleri-14-4223h.html


Back To Top