20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Çocuklara doğru sorular sormak

Çocuklarımızla yaptığımız sohbetler ilişkilerimizi güçlendirdiği için çok önemlidir. Bu sohbetlerde faydalı olmak adına her zaman nasihat verici olmak ise doğru değildir. Çünkü nasihatte var olan hazır bilgiler çocuğun düşünmesine, araştırmasına engel olabilir. Nasihat ancak belli bir bilgi ve deneyime sahip olduktan sonra çocuk için faydalı olacaktır. O halde çocuklarımıza faydalı sohbetlerde bulunmak istiyorsak bunu sorduğumuz doğru sorularla yapmalıyız. Çünkü çocuk sorduğumuz doğru sorular üzerine düşünme ve öğrenme becerisini geliştirecektir.
Çocuklara doğru sorular sormak
Eğitim uzun ve özel bir alandır. Ancak bu alan sadece profesyonellerinin sorumlu olduğu bir alan değildir. Hele de konu çocuklarsa eğitim, eğitimcilerden de önce ailenin işidir. Özellikle de okul öncesi ve ilkokul dönemde ki eğitim, çocuk ve aile için diğer gelişim yaşlarına göre çok daha fazla önemlidir. Bu yazımızda eğitimde doğru sorular sormanın çocuğu tanımada ve yönlendirmede ki çok önemli rolünden bahsedeceğiz.

Doğru Sorularla Çocuklarımızı Tanıma

Eğitimcilerin, ailelerden ve özellikle annelerden sıklıkla duyduğu “Okulda neler yapıyor hiç bize anlatmıyor“ diye bir yakınmaları var. Çocuklarının günlük yaşantısına dahil olmak isteyen aileler, haklı olarak çocuğunun okul yaşantısı hakkında notlar haricinde de bilgi sahibi olmak istiyorlar. Ama çocuklar genellikle “okulda günün nasıl geçti“ sorusuna “iyi “, bu gün neler yaptınız sorusuna “dersler falan “ diyerek sohbeti zorlaştıran cevaplar veriyorlar. Peki Onlarla sohbet edebilmek için doğru sorular sorabiliyor muyuz? Onlara “bu gün okul nasıl geçti “ sorusu yerine “çok keyifli görünüyorsun, bu gün en çok neye güldünbakalım“ diye sorarsak ya da “bu gün en çok hangi arkadaşınla oynamak keyifliydi/bu günün en sıkıcı dersi hangi siydi? Ben bu gün kendimi beceriksiz hissettiğim bir olay yaşadım, sen de yaşadın mı?Ve örneğini arttırabileceğimiz bu sorular gibi duyguları ön plana çıkarıcı sorular sorarsak bizlerle sohbet etmeye başlayacaklarını göreceğiz. Sorduğumuz sorulara her zaman cevap alamasak ta kınanmayacaklarını ve duygularına önem verildiğini bilmek Onları rahatlatacaktır. Bu sorular çocuklarımızın duygularını, isteklerini anlamamızda ve Onları gerçek anlamda tanımamızda çok faydalı olacaktır.

Yazının devamı için »»


Şeyma Demircan NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/cocuklara-dogru-sorular-sormak-6-1202h.html


Back To Top