21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Çocukta sorumluluk bilinci

Her anne baba; kendine yetebilen, yaptığı davranışın sonuçlarını göze alabilen, özgüveni gelişmiş evlatlar yetiştirmek ister. Ancak çoğu ebeveyn bu özellikleri çocuklarında ergenliklerinden sonra aramaya başlar  ve sorumluluk bilincinin nasıl gelişebileceğini sorgular.
Çocukta sorumluluk bilinci
Oysaki bir çok özellik ve kişilik gelişimi 0-6 yaş erken çocukluk döneminde oluşur. Yüklenmek zorunda olduğu görevleri yerine getirebilme becerisi yani sorumluluk bilinci de erken çocukluk döneminde oluşmaya başlar ve ebeveynlerin tutum ve davranışları ile gelişmeye devam eder.

a. Sorumluluk Yüklememek

Çocuklarımızdan yapabilecekleri şeyi beklemek, sorumluluk bilincini geliştiren en önemli etkendir. Çocuk doğduğu andan itibaren gelişir, ebeveynlere düşen ise gelişim aşamalarına göre beklentilerini belirlemektir. 0-3 yaşına kadar öz bakım becerileri tam gelişememiş çocuk, anne desteğine ihtiyaç duyarken 3 yaşından sonra artık daha az ihtiyaç duymaya başlar. Bu yaştan itibaren çocuk kendi yemeğini yemeye, üzerini değiştirmeye, eşyalarını toplamaya başlayabilir. Bu tür basit ihtiyaçlar yetişkinler tarafından karşılandığı sürece çocuk bu sorumlulukları üzerine almaz. Bu durumda yetişkinlere düşen çocuğa yapabileceği işi yaptırırken yeterli vakti verebilmek ve sabredebilmektir. Kendi yemeğini yiyebilen 3 yaşındaki bir çocuk elbette etrafı kirletecektir; ebeveyni onun kirlediğini temizleyebilmek için onu yedirirken ayırdığı süreden çok daha uzun bir süreye ihtiyaç duyacaktır.

Yazının devamı için »»


Şeyma Demircan NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/cocukta-sorumluluk-bilinci-6-2675h.html


Back To Top