21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Çoğunluk çalışır azınlık kazanırsa milyarderler de artar

UBS ve PwC 2017 Milyarderler Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, milyarderlerin serveti dünya genelinde yeniden büyümeye geçerken, Asya kıtası büyüme hızında ilk defa ABD’yi geride bıraktı. Türkiye’de ise milyarderlerin ortalama serveti 2016’da yüzde 10 artarken, milyarder sayısı bir kişi azalarak 29 oldu.
Çoğunluk çalışır azınlık kazanırsa milyarderler de artar
Bu yıl üçüncüsü yayımlanan Milyarderler Raporu’na göre; dünya genelinde milyarderlerin toplam servetinin 2016’ya göre yüzde 17 artarak 6 trilyon dolara ulaştı. Milyarderlerin iş yerlerinde İngiltere'nin toplam iş gücüne eşit sayıda çalışan istihdam ediliyor. Milyarderler, sanat ve sporda da giderek daha fazla önem kazanan bir rol oynuyorlar. Türkiye’deki milyarderler ortalama servetlerini yüzde 10 arttırdı. Türkiye’deki milyarder sayısının bir kişi azalarak 29 olduğunun kaydedildiği raporda, Asyalı milyarderlerin toplam servetinin dört yıl içinde ABD’li milyarderleri geçeceği belirtiliyor.


SEN ÇALIŞ BAŞKASI KAZANSIN BİTMELİ

Milyarderlerin servetinde büyümenin yeniden başlamasının yanı sıra coğrafi boyutta önemli bir değişik yaşanıyor. Asya’daki milyarder servetinde görülen çarpıcı büyüme, küreselleşme ile amaçlanan şeyin gerçekleştiğini gösteriyor. Milyarderlerin toplam servetleri 2015’teki 5,1 trilyon dolardan yüzde 17 artışla 2016’da 6 trilyon dolara ulaştı. Bu artışa, Asya’da yükselen milyarder sınıfı ve sanayi, finans, teknoloji gibi sektörlerdeki büyüme öncülük etti. Ortalama olarak, Asya’da her iki günde bir yeni bir milyarder ortaya çıkarken, Asyalı milyarderlerin sayısı neredeyse dörtte bir oranında artarak 637’ye ulaştı. ABD’de ise milyarder sayısı 563 oldu.

Analiz edilen 1,542 milyarderin tamamen veya kısmen sahip olduğu şirketler, tüm dünyada en az 27,7 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Bu rakam yaklaşık olarak İngiltere'nin çalışan nüfusuna denk geliyor. 2016 yılında listeye yeni giren milyarderler, en az 2,8 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye'de servetin nesilden nesile geçtiği milyarderler ile servetini kendi yapan milyarderler arasında eşit bir dağılım var. Toplam servetin yarısı birden çok nesle yayılan milyarder ailelerinin elindeyken, diğer yarısı ise servetini kendi yapan milyarderlerin elinde bulunuyor. Türkiye'de her iki grubun serveti 2016 yılında ortalama yüzde 10 oranında artış kaydetti.

Asıl problem ise, büyük servet sahiplerinin toplumsal etkisinin sadece ekonomik düzeyde değil, keyfi harcamalarla sanata ve spora olan ilgileridir. Önümüzdeki yirmi yıl içinde tahminen 2,4 trilyon dolarlık milyarder servetinin bu alana aktarılmasının beklendiği düşünülürse, bu durum daha da önemle incelenmelidir. Milyarderlerin kazançlarını artıran en önemli icraat mevzuata ilişkin büyük değişiklikler ve kur dalgalanmaları olmuştur. Bu durum, demografik değişimin de sömürülmesini amaçlamaktadır. Teknoloji, sosyal ağların bu amaçla kullanımı da büyük servet sahiplerinin lehine bir evrilme sağlıyor. Bu gerçekleri örtme adına ise, milyarderlerin hayırseverlik örnekleri gündem yapılıyor. Halbuki, yaşam standartlarını geliştirme, istihdam yaratma noktasında faydası olması gereken milyarderler, bilakis kültürel harcamaların artmasıyla olumsuz toplumsal etkiler oluşturuyor. Adaletin mumla arandığı dönemler, çoğunluğun çalışıp azınlığın kazandığı dönemlerdir. Ne zaman bu gerçeklere ışık tutulsa herkes kazanmaya başlamıştır.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/cogunluk-calisir-azinlik-kazanirsa-milyarderler-de-artar-3-2278h.html


Back To Top