20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Cumhurbaşkanı “Arkamdan iş çeviriyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerini Ak Parti’nin son MYK toplantısında da sürdürdü.
Cumhurbaşkanı “Arkamdan iş çeviriyorlar”
Erdoğan “Yurt dışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar.Benim arkamdan iş çevirdiler. Ben sürekli faizlerin aşağı çekilmesi konusunda uyarıyorum. Toplantılarda tamam diyorlar, ama aksi yönde faiz düzenlemesi yapıyorlar. Böyle saygısızlık olur mu?” dedi.


Muhalefet Lideri Kemal Kılıçtaroğlu faizlerin % 1 indirilmesi ile ilgili olarak meclise bir kanun şeklinde teklifi Ak Parti getirdiği taktirde yemin ederek destek vereceklerini söylemişti. Sayın başbakan Binali Yıldırım, faizlerin arttığı dönemde bankaları tefeci olarak nitelendirmiş bu faiz arttırımından vaz geçmelerini söylemişti. Sayın Cumhurbaşkanı sık sık konuşmalarında faizin aleyhine konuşarak faize karşı düşmanlığını ifade ederken, bu işin artık bitirilmesi gerektiği yönünde mesajlar vermekte.

Sayın Kılıçtaroğlu, Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanımız şunu bilmeli; bu çıkışların hepsi asıl sorunu çözme yönünde adımlara dönüşmediği sürece popülist söylemler olarak kalacaktır.

İktidar da muhalefet de artık uygulanan Borca Dayalı Para Sisteminin çöktüğünü görmek zorundadır. Bu çöküşün evrilerek kılık değiştirmesi, yeni girdikleri elektronik para üretimi, dijital para üretimi sıçraması ile olacaktır. Kurulu model para kredi sistemini değiştirecek ekonomik kadronun Ak Patide olmadığını görüyoruz. Muhalefet de bu varmı diye sorduğumuzda maalesef orada da yoktur.

Cumhurbaşkanının şikayeti sorunu çözmüyor. İktisadi bağımsızlığımızı kazanmadan sessiz yığınların sesi, boğazlarına sarılmış banka hacizlerinden ötürü, çıkmayacaktır. Millete ve devlete karşı yapılan hainlik asıl finans sistemi içerisinde parasal işleyiş biçimi ile ilgilidir. Bununda ana aktörü faizdir.

İlahi yasa gibi finans sistemini kurgulayan mevcut finansal sisteminin; teknokrat, bürokrat ve üst düzey yönetimi koordineli biçimde adımlarını bankaların lehine attığını görüyoruz. Yapılmak istenilen bankaları daha da güçlendirmektir. Bankaların güçlenmesi, milletin, iş adamlarının, sanayicilerimizin ve devletimizin zayıflatılması demektir. O halde bu işi tersine çevirmek iktisadi bağımsızlığımız için şarttır.

Çok açık olarak söylüyorum; kripto para alt yapısını oluşturan Blockchain, hararetli biçimde faizci finans sisteminin dört elle sarıldığı adım adım ilerlettiği, hükümete de kabul ettirmenin aşamasına geldiğini görüyor ve hükümeti uyarıyoruz. Mevcut faizci finans sisteminin son evrilme aşaması olan bu güçlü adımını atmasına müsaade etmeyin. Yapılacak iş ekonomiyi yeni bir para sistemi ile yeniden yapılandırmaktır.

Mevcut sistem içinde nasıl geçişlerin yapılması gerektiği, hangi taşların ne zaman nasıl yerinden oynatılacağı bizce malumdur. Bankalar hükümet gerekçe gösterilerek millete ve devlete finansal operasyonu hızlandıracaktır. Alınmaya çalışılan çözümler sonuç getirici önlemler değildir. Seçime yaklaştıkça finans kriz bombasını bankalar hükümetin kucağına bırakacaktır.

Cumhurbaşkanı madem kendi arkasından iş çevrildiğini açık açık ifade ediyor ve bunu saygısızlık olarak nitelendiriyorsa, bu iktisadi geleceğimiz için milli bir meseledir. Faizler emirle düşmez, ama model değişikliği yapılarak önerimiz olan Taban Ekonomisi modeli ile kaldırılabilir.

Selam ve dua ile...

Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/cumhurbaskani-arkamdan-is-ceviriyorlar-3-3748h.html


Back To Top